Ugyanakkor a kormányszóvivő kijelentette, hogy ezt nem lehet "kötelező ujjgyakorlatnak" nevezni, hiszen a gazdasági helyzet több környező országot is a bérek vagy a nyugdíjak csökkentésére kényszerített. Eközben a magyar kormánynak úgy sikerült az államadósságot, a hiányt csökkentenie és növelnie a foglalkoztatottságot, hogy közben nem kell béreket vagy a nyugdíjakat csökkentenie.
Arra a kérdésre, hogy mikorra születhet meg a megállapodás az IMF és Magyarország között, úgy válaszolt, hogy az karnyújtásnyira van. "A mi karunk már eléri a megállapodást, kérdés, hogy az IMF-é is eléri-e" - mondta, utalva arra, hogy a magyar kormány a kezdetek óta következetes abban, hogy elővigyázatossági hitelkeretet szeretne, ráadásul, amióta ez a tárgyalássorozat tart, a magyar makroszámok - akár az államadósság, az államháztartási hiány, akár a tartalékok volumene - "nagyságrendekkel javultak", például a magyar CDS kockázati felár 750-ről 290 pontra csökkent.
A kormányszóvivő kitért arra is, hogy a kormány bejelentése szerint "ha a gazdasági helyzet megengedi, megmarad 2013 szeptemberében a pedagógusbér-fejlesztés, illetve egészen pontosan a pedagógus-életpályamodell, ha a gazdasági helyzet valamilyen okból nem egy erősebb növekedés, mint amivel most számolunk, akkor kerül 2014 januárjára".
A kormány minden bérkövetelést és bérfejlesztésre vonatkozó elképzelést támogat, mert tisztában van a magyar reálkeresetek szintjével, "egy valamit azonban biztosan nem támogat, az adósság terhére történő béremelést" - mondta Gíró-Szász András. A kormányszóvivő elmondta, hogy a munkavédelmi akcióterv nagyon fontos lépése a kormánynak, ennek fedezete szükségeltetik a jövő évi költségvetésben. Ezt fedezné a most bejelentett egyenlegjavító intézkedés fele, a másik felére a túlzottdeficit-eljárás miatt van szükség.
Cikk: | Folyamatosan javuló adatok |
Cikk: | "A kormánynak az egész országért kell felelősséget vállalnia" |
Cikk: | Giró-Szász: Megállunk a lábunkon + videó |