FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Orbán Viktor csütörtökön mond beszédet az EPP kongresszusán
"A miniszterelnök világossá akarja tenni, hogy a válság után semmi sem ugyanolyan a világban, mint korábban volt , és azt is világosan kell látni mindenkinek, hogy azokkal az eszközökkel, amelyek magát a válságot okozták, nem lehet megoldani a válságot, tehát új eszközök kellenek a válság kezeléséhez" - jelentette ki Szijjártó Péter.
Létrehozva: 2012. október 18., 08:45 | Utoljára frissítve: 2012. október 18., 13:17

Az EPP-kongresszuson az Európai Unió 16 néppárti állam- és kormányfője vesz részt, köztük Orbán Viktor miniszterelnök, az EPP alelnöke. A magyar kormányfő - a legutóbbi EPP-kongresszus óta miniszterelnökké választott ír és finn kollégájához hasonlóan - nem indul újabb alelnöki mandátumért az Európai Néppártban. Az MTI kérdésére a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára, Szijjártó Péter megerősítette, hogy Orbán Viktor csütörtökön mond beszédet az EPP kongresszusán. "A miniszterelnök világossá akarja tenni, hogy a válság után semmi sem ugyanolyan a világban, mint korábban volt , és azt is világosan kell látni mindenkinek, hogy azokkal az eszközökkel, amelyek magát a válságot okozták, nem lehet megoldani a válságot, tehát új eszközök kellenek a válság kezeléséhez" - jelentette ki Szijjártó Péter.
   
Az államtitkár a bukaresti rendezvényre akkreditált magyar sajtónak beszámolt arról, hogy Orbán Viktor szerdán több kétoldalú megbeszélést folytatott az EPP rendezvényén részt vevő néppárti vezetőkkel. Miheil Szaakasvili, Grúzia elnöke megköszönte a magyar kormányfő részvételét a grúziai parlamenti választás előtti kampányában. Orbán Viktor miniszterelnök Michael Spindelegger osztrák külügyminiszterrel és alkancellárral is találkozott, akivel egyebek mellett az újabb határátkelők nyitására irányuló program folytatásáról egyeztetett. A kormányfő Jyrki Katainen finn miniszterelnökkel áttekintette - az államtitkár által kiválóak minősített - kétoldalú kapcsolatokat és az európai kihívásokat.
   
Szijjártó Péter elmondta: Orbán Viktor Kelemen Hunorral a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével is találkozott. A két vezető örömmel vette tudomásul, hogy az RMDSZ kisebbségi ügyekre vonatkozó javaslatai bekerültek az EPP elfogadandó alapprogramjába. Az RMDSZ elnöke beszámolt arról, hogy a párt készül a közelgő romániai parlamenti választásokra. "A magyar kormány tisztában van felelősségével, és továbbra is elkötelezett amellett, hogy támogassa a minél erősebb nemzetiségi érdekképviseletet itt, Romániában, és elkötelezettek vagyunk az erdélyi magyar nemzeti közösség támogatása mellett" - mondta az államtitkár.
   
Az RMDSZ, a másik romániai tagpárttal, a Demokrata Liberális Párttal (PDL) együtt házigazdaként vesz részt az EPP 21. kongresszusának lebonyolításában. Kelemen Hunor pártelnök a kongresszus előtt tartott sajtóértekezletén áttörésként értékelte, hogy az Európai Néppárt bukaresti kongresszusán kisebbségvédelmi célkitűzéseket iktat politikai programjába. Rámutatott: a kétnapos tanácskozáson az EPP - húsz év után először - új programot fogad el, ennek tervezetébe az RMDSZ javaslatára kerültek be az őshonos kisebbségek védelmére vonatkozó célkitűzések. A programot a csütörtöki ülésnapon véglegesíti és fogadja el az EPP kongresszusa.
   
Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke azt javasolta szerdán, hogy az Európai Unió fordítsa kisebbségvédelmi célokra a Nobel-békedíjjal járó pénzösszeget annak elismeréséül, hogy a kontinens békéjéhez a kisebbségek felelősségteljes politizálása is hozzájárult. A néppárti EP-képviselő az EPP 21. tisztújító kongresszusával párhuzamosan szervezett, A válasz: több Európa című szemináriumon szólalt fel az EU regionális politikájáról rendezett fórumon. Az EPP-kongresszus jelmondatára utalva Tőkés László a vita után rögtönzött sajtótájékoztatón azt mondta: abból az Európából van többre szükség, amelyikben helye van a politikai pluralizmusnak, a demokráciának, amelyben nem állítják szembe a pártegységet és a demokratikus pluralizmust.
   
Az EPP bukaresti kongresszusának első napja Traian Basescu román államfő beszédével ért véget, aki "több Európát", nagyobb fokú integrációt sürgetett. A román államfő kifejezte meggyőződését, hogy a legjobb megoldás az Európai Egyesült Államok létrehozása, valódi európai kormánnyal és közös európai listákról választott európai képviselőkkel. Basescu szót emelt a közös munkaerőpiac további korlátozása ellen. Szerinte mielőtt az unió mások előtt nyitná munkaerőpiacát, ki kéne használnia a belső tartalékait.
       
Az EPP kongresszusa csütörtökön a főtitkár és az alelnökök megválasztásával folytatódik.