FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Orbán: A bankoknak terheket kell vállalni a közös kiadásokból + videó
|
|
Méltányos tehermegosztást akarunk, amiben a bankoknak és a nemzetközi cégeknek is szerepet kell vállalni - jelentette ki Orbán Viktor a Hír TV-nek az Európai Unió állam- és kormányfőinek találkozója után adott exkluzív interjújában. |
|
Létrehozva: 2012. október 21., 18:36 | Utoljára frissítve: 2012. október 21., 19:47 |
"Elismerő reakciókat kaptunk az uniótól, bár fogalmuk sincs, hogy mekkora a magyar költségvetés, és hogy a számok magyar összefüggésben mit is jelentenek. Ugyanakkor megértik azt is, hogy elszántak vagyunk" – válaszolta a kormányfő arra a felvetésre, hogy milyen fogadtatásban részesítették brüsszeli vendéglátói.
„Magyarország szakítani akar azzal a múltjával, hogy 2004-től 2010-ig lényegében folyamatosan hazudtunk, meghamisítottuk a számokat, ezért elkönyveltek bennünket szavahihetetlen, komolytalan népségnek” – utalt a szocialista kormányok gyakorlatára a miniszterelnök. Megjegyezte: 2010 óta dolgozik azon, hogy ez megváltozzon. „A konfliktusok egy részét is azért vállaltam, hogy lássák, itt most egy más kurzus van, ennek az országnak van egy másik arca is” – hangsúlyozta Orbán Viktor.
Ezért most úgy látják az EU-s döntéshozók, hogy a magyar kormány tűzön-vízen át, de végre fogja hajtani azt, amit az uniós csatlakozáskor vállalt, azaz hogy bizonyos szint fölé nem engedi a költségvetési hiányát – emelte ki. Hozzátette: ez természetesen hazánk érdeke is, hiszen csökkenthetők az uniós támogatások, ha a tagok nem tartják be kötelezettségeiket.
Nem siránkozunk
Ezzel összefüggésben a miniszterelnök elmondta: „ez alól ugyan kisiránkozhatja magát az ember, de ma ezt a méltóságát és megbecsültségét újjáépítő Magyarország nem engedheti meg magának”. „Mi nem koldulunk, nem kérünk, nem könyörgünk, hanem teljesítünk, és elvárjuk, hogy megkapjuk azt, ami a teljesítményünk alapján jár” – szögezte le a miniszterelnök.
Arra a felvetésre, hogy számít-e újabb eljárások megindítására hazánk ellen Orbán Viktor úgy reagált: erre mindig számítani kell, Brüsszel nem a szűzlányok gyülekezőhelye. Tudomásul kell venni, hogy Brüsszelben nemcsak politikusok fordulnak elő, hanem lobbicégek, globális és európai léptékű vállalatok képviselői is – emelte ki.
Méltányos tehermegosztást akarunk
Mindezekkel összefüggésben a kormányfő kifejtette: nagy európai cégek lobbiznak a magyar válságadók ellen Brüsszelben. Kiemelte, hogy olyan mamutvállalatokról van szó, melyek többek között olyan stratégiai ágakban aktívak, mint az energia- és a bankszektor. Megpróbálják befolyásolni a brüsszeli döntéshozókat, és Brüsszelen keresztül elérni, hogy csökkentsük a bankadót, vagy ne is legyen. Hogy ne őket terheljük az adókkal, hanem a nyugdíjasokat, vagy a bérből és fizetésből élőket. Mi otthon meg ennek az ellenkezőjét csináljuk” – jelentette ki a miniszterelnök.
Méltányos tehermegosztást akarunk, amiben a bankoknak és a nemzetközi cégeknek is szerepet kell vállalni – szögezte le. A miniszterelnök az interjúban emlékeztetett: „mi voltunk az elsők, akik bankadót vezettek be, mi mondtuk először, hogy nem lehet az embereket nyúzni tovább, és azt is, hogy szükséges a tranzakciós adó bevezetése, ami nem az embereket, hanem a bankokat kell, hogy terhelje”.
Egyfelől elismerést vívtunk ki azzal, hogy folyamatosan megújítjuk az európai politikát – vélekedett Orbán Viktor, hozzátéve: másfelől érdeksérelmeket okoztunk. Ezen érdekharcokat jellemezve a kormányfő úgy fogalmazott: „ez egyfajta szabadfogású birkózás”. Ugyanakkor felhívta arra is a figyelmet, hogy barátaink is vannak Brüsszelben, akik szimpatizálnak a magyarokkal.
„Korábban a bankok tekintetében nem volt kiegyensúlyozottság”
A bankok nem jótékonysági intézmények, bár szeretnek így föltűnni – mondta a miniszterelnök. Hozzátette ugyanakkor, hogy jól működő bankrendszer nélkül nincs jól működő nemzetgazdaság. A kérdés csak az, hogy az egyensúlyt meg tudjuk-e találni – jegyezte meg.
Ezzel összefüggésben leszögezte: a bankoknak terheket kell vállalni a közös kiadásokból, ugyanakkor boldogulniuk is kell, vagyis képeseknek kell lenniük arra, hogy begyűjtsék az emberek pénzét és megfelelő kamattal kihelyezzék azt a gazdaságba. Ezért a bankokkal egy kiegyensúlyozott politikát kell folytatni – fűzte hozzá.
A jelenlegi kormány pénzintézetek irányába tanúsított gyakorlatára utalva a miniszterelnök elmondta: korábban a bankok tekintetében nem volt kiegyensúlyozottság, hiszen úgy tekintettek azokra, mint szent tehenekre. „Mi azt mondtuk, hogy ezt a tabut le kell dönteni, mivel a bankok a mindennapi életünk részei” – húzta alá.
„Obama mindannyiunk számára biztatást jelent”
Az amerikai elnök is megpróbált valami olyasmit, ami azelőtt ott nem volt – reagált Orbán Viktor arra a felvetésre, hogy egy múlt héten a The Weekly Standardban megjelent cikkben Barack Obamához hasonlították. Ennek kapcsán a magyar kormányfő úgy vélekedett: az biztos, hogy Obama mindannyiunk számára, aki új, innovatív szokatlan dolgokkal próbálkozik, inspirációt, biztatást jelent, hogy igen, lám, a legnagyobb országban is új utakra kell lépni, hát akkor hogyne kellene nekünk, magyaroknak is.