Példánk legyen a villany árának emelése. Egyszerű lenne számolni, ha a Medgyessy-kormány becsületesen, egyszer emelt volna árat 2003-ban, mégpedig január elsején 10 százalékot, ugyanis ennyivel fizettünk átlagosan többet 2003-ban mint 2002-ben. A 2003-ban fizetendő havi átlag úgy áll össze mindenkinél, hogy kora tavasszal 8,6 %-os, 2003 nyarán pedig 9%-os áremelést vezetett be a kormány (ez összesen 17,6%), ezért 2003-ban - arányosítva a fogyasztási szokások és a megemelt árral fizetett hónapok számával: átlagosan mintegy 10 százalékkal nőtt a villamosenergia ára. Jövőre azonban már csak ebből fakadóan is magasabb lesz az átlagos számla az ideinél, mégpedig 8 százalékkal - ha a kormány egy fillérrel sem emelné az árát. Ezzel szemben 2004-ben 13 százalékos áfaemelést vezet be a kormány, ami azt jelenti, hogy 2004-ben 21 százalékkal fizetünk többet villanyra, mint 2003-ban.
Aki 2003-ban átlagosan havi 1000 forintot fizetett, az tehát jövőre 1210 forintot ad ki. Ezt akarja cáfolni Gál J. Zoltán korábbi munkahelye. És megjegyezzük: a Fidesz úgy alkotta meg Veszteségkalkulátorát, hogy nem számolt a Medgyessy-kormány egy esetleges évközi áremelésével - mintha hinni lehetne a szocialistáknak. (Pedig szakértők szerint az Európai választást követően várható, hogy az MSZP-SZDSZ-kormány újabb évközben bevezetendő áremelésekről dönt.)
Így ír a Népszava
Félrevezető a Fidesz honlapján megtalálható veszteségkalkulátor. Statisztikusok számítása szerint a rendszer - többek szerint hasraütésszerűen - 11 százalékos élelmiszer- és 22 százalékos áramár-emelkedéssel számol. A villanyszámla esetében 21, a víz- és csatornadíjaknál 22, a gáz- és fűtés esetén 11 százalékos áremelkedést vesznek alapul. A gyógyszernél 8, míg az utazási költségeknél 18 százalékkal magasabb költségeket épít be a rendszer a 2004-es esztendőre vonatkozóan. Összességében pedig nem 6,5 százalékos inflációval számolnak, hiszen az ennél kisebb arányban dráguló tételeket nem kalkulálják. Márpedig valószínűsíthető, hogy a nyugdíjasok is költenek az élelmiszeren kívül háztartási, ruházkodási és a tartós fogyasztási cikkekre is, még ha a keresőknél alacsonyabb arányban is. Ráadásul nem veszi figyelembe, hogy a nyugdíjasok jelentős részben nem egyedül élnek egy háztartásban, így a közszolgáltatások díja megoszlik a családtagok között. A Fidesz veszteségkalkulátorának fő hibája, hogy pusztán néhány, az átlagosnál valóban magasabb mértékben dráguló kiadást vesz figyelembe. Több esetben azonban érthetetlen, miért éppen az adott mértékű áremelkedést rögzítették a rendszer megalkotói.