A tanintézetek száma nem változik az átadással, az iskolák fenntartója az állam, működtetője az önkormányzat lesz - magyarázta Kósa Lajos, megjegyezve, hogy továbbra is ellátják az olyan törvényi kötelezettségként nem előírt feladatokat, mint a két tannyelvű oktatás, a nemzetközi érettségi program, vagy a speciális - például zenei - szakképzés. Az oktatás továbbra is stratégiai kérdés a helyhatóság számára, ezt jelzi, hogy az önkormányzati bizottsági struktúra átalakítása után is megmarad az oktatási bizottság, a polgármesteri hivatalban pedig az oktatási osztály - tette hozzá a városvezető.
Január elsejétől 150-200 fővel csökken a polgármesteri hivatal jelenleg 630 fős létszáma; a távozók a járási hivatalokban, illetve az intézményfenntartónál kapnak munkát - mondta Kósa Lajos. Ugyanakkor az oktatási intézmények működtetésére egy új szervezetet hoznak létre, ahol a dolgozói létszám elérheti az ezret - tette hozzá a polgármester.
A Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökeként - az MTI érdeklődésére - Kósa Lajos elmondta, hogy valamennyi nagyváros ilyen formában működteti a jövőben oktatási intézményeit. Megítélése szerint többnyire a kisebb települések lesznek azok, ahol az állam a fenntartást és a működtetést is átveszi.
Balázs Ákost választották a Fidesz debreceni frakcióvezetőjének
Kósa Lajos a sajtótájékoztatón bemutatta Balázs Ákos önkormányzati képviselőt, akit a Fidesz múlt heti kétnapos frakcióülésén a párt debreceni frakcióvezetőjévé választottak. A frakció döntött az önkormányzati bizottsági struktúra felülvizsgálatáról és átalakításáról is, ami összefügg a feladatrendszer január elsejei változásával - jelezte Kósa Lajos.