FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Társadalmi konzultáció indul az innovációs stratégiáról
|
|
Országos konzultáció indul a Nemzeti Kutatás-Fejlesztési és Innovációs Stratégia 2020 tervezetéről, amelyet féléves, széles körű szakmai egyeztetést követően készített el a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) - közölte Cséfalvay Zoltán, a tárca gazdaságstratégiáért felelős államtitkára kedden sajtótájékoztatón Budapesten. |
|
Létrehozva: 2012. november 6., 12:57 | Utoljára frissítve: 2012. november 6., 14:40 |
A startégia célja a kutatás-fejlesztési ráfordítások növelése a GDP 1,8 százalékára az évtized végére. Tavaly a GDP 1,2 százalékát fordították erre a célra, szemben az 1,9 százalékos uniós átlaggal.
Cséfalvay Zoltán kiemelte: el kívánják érni, hogy 2020-ra Magyarországon a kutatók összlétszáma a jelenlegi 37 ezer helyett 56 ezerre emelkedjen, valamint 30 új, globális nagyvállalati kutatás-fejlesztési központ telepedjen le az országban, 30 nagyobb kutatási és technológiai műhely lépjen be a "világelitbe" és 300 kutatás-fejlesztésre támaszkodó, gyors növekedésre képes kisvállalat lépjen ki sikerrel a nemzetközi piacra.
A kutatás-fejlesztés és az innováció területén az elmúlt két évben jelentős intézményi átalakulás ment végbe, és alapvetően változott a szabályozás is. A szakma régóta várta, hogy a kutatás-fejlesztés fogalmának legyen az adórendszerben és a jogszabályokban is követhető meghatározása; tavaly év végén az innovációs törvény módosítása ezt lehetővé tette - ismertette Cséfalvay Zoltán.
A finanszírozással kapcsolatban az államtitkár elmondta: az innovációs járuléknál bezárták a kiskapukat, illetve egyértelműsítették a szabályozást. A közép- és nagyvállalatok innovációs járulék fizetésére kötelezettek, az így befolyó bevétel jelenti az innovációs alap forrásait, amire pályázhatnak a vállalkozások.
A pályázatoknál törekedtek arra, hogy az uniós, illetve a hazai forrásból kiírtak összhangba kerüljenek. Az államtitkár emlékeztetett: márciusban azt ígérték, hogy az idén 75 milliárd forintos keretben jelennek meg kiírások kutatás-fejlesztésre és innovációra. Eddig 60 milliárd forintnyi pályázatot hirdettek meg, a még hiányzó három kiírás is megjelenik az év végéig.
Ezek az átalakítások együttesen vezettek oda, hogy 2011-ben a kutatás-fejlesztési ráfordítások elérték a 336 milliárd forintot, a hazai GDP 1,2 százalékát; ez az arány még sosem volt ilyen magas - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán.
Deák Csaba, a Nemzeti Innovációs Hivatal stratégiai elnökhelyettese közölte: a kormany.hu weboldalon elérhető tervezethez bárki elküldheti észrevételeit, javaslatait, illetve személyesen is elmondhatja véleményét a december 4-éig tartó konzultációkon.