Orbán Viktor beszédében hangsúlyozta, hogy a Daimler és a magyar kormány közötti megállapodás nem független a német-magyar kapcsolatoktól, annak ellenére, hogy ez egy globális cég. A magyar kormány úgy érzi, hogy a következő évtizedekben nemcsak arra lesz szükség, hogy a kormányok egymással megállapodjanak, hanem egy olyan korszak kezdődik el, amikor a kormányoknak a nagy globális cégekkel is együttműködést kell kötni – mutatott rá a miniszterelnök. Mint mondta, a világban együttműködési verseny lesz, „a következő 15-20 évben az országok versengeni fognak azért, hogy a jövőben versenyképes, nagy globális cégek közül ki tud a legjobb kapcsolatot kialakítani egyikkel vagy másikkal”. Azzal, hogy Magyarország ezt a folyamatot elindította, versenyelőnyre tett szert, mert talán egy kicsit előrébb járunk, mint sokan mások – jelentette ki.
Nekünk nagyon fontos, hogy ezt az együttműködési stratégiai megállapodási folyamatot végig tudjuk vinni, és a végén világos legyen, hogy Magyarországnak nemcsak a politikában vannak barátai, hanem a globális világgazdaság kiemelkedő szereplői közül is megvan az a néhány, akit hazánk jó okkal tekinthet barátjának és a jövendőbeli együttműködésben szövetségesnek – emelte ki a kormányfő. Hozzátette: a globális cégek közül az egyik olyan vállalat, „amelyről mindenki azt gondolja, hogy van jövője, az éppen a Daimler”.
Orbán Viktor a német-magyar kapcsolatokról szólva elmondta, komoly történelmi megalapozottsága és lélektana van ennek a viszonyrendszernek. Példaként a Vasfüggöny leomlását, valamint a kelet-németek és nyugat-németek balatoni találkozásait említette a szocializmus évtizedei alatt. Ugyanakkor megjegyezte: „ez a múlt, és ebből nem fogunk megélni”. A kérdés az úgy hangzik, hogy képes-e Magyarország egy jövőorientált kapcsolatot kialakítani Németországgal – fogalmazott. A miniszterelnök kiemelte, nagyon fontosnak tartja, hogy hazánknak legyen egy világos, elképzelése arról, hogy milyen a következő évtizedekre szóló német-magyar kapcsolatrendszer, ami nemcsak a múltból táplálkozik, hanem a jelenből is. A jelenből táplálkozó német-magyar kapcsolatrendszer része ez a megállapodás is – húzta alá. Kiemelte, ebben az együttműködésben egyszerre érdekeltek a magyarok és a németek is.
Van a múlton túl a jövőből megérthető forrása, összetartó ereje a német-magyar kapcsolatoknak, ez pedig a modern német gyáripar megjelenése és tartós jelenléte Magyarországon, valamint a gazdaság modernizálásában játszott szerepe – hangsúlyozta Orbán Viktor. A kormány 2010 után egy új, munkaalapú gazdasági modellt kezdett felépíteni, melynek a lényege az, hogy legyen munka, és lehetőleg a világgazdasági verseny minél magasabb technológiai szintjén legyenek munkalehetőségek. Másfelől az ipari termelést hosszabb távon is a magyar nemzetgazdaság gerinceként képzeljük el – fűzte hozzá. A kormányfő szerint nem véletlen, hogy ez a magyar gazdasági modell szinte hibátlanul kapcsolódik a német gazdasághoz.
Orbán Viktor szerint a Daimler és Magyarország ugyanazt gondolja az európai jövőről. Ennek kapcsán felidézte, hogy tíz évvel ezelőtt az volt a divatos gondolat az európai gazdaságban, hogy nem az ipari termelésben van a jövő, hanem a pénzügyi és a szolgáltató szektorban. Ennek vége van, ez a divathullám kifutott, és most egyre inkább az a gondolkodás nyer teret, hogy az európai gazdaság jövője nem képzelhető el jelentős ipari, termelési kapacitások nélkül – hangsúlyozta a kormányfő. Hozzátette: ezt a magyar kormány és németek is így gondolják, különösen azok a németek, akik nagy gyárakat működtetnek. Arról vagyunk meggyőződve, hogy ha Európa versenyképes akar lenni, akkor ipari termelési központokra van szükség a kontinensen. Magyarország a német-magyar együttműködés révén egy modern, hosszú távon megbízható jövedelmet termelni tudó ipari termelési központ lehet majd – tette hozzá.
Magyarország polgárai köszönettel tartoznak a kecskemétieknek és a város polgármesterének – hangsúlyozta Orbán Viktor. Kecskemét, túl azon, hogy saját maga is jól járt azzal, hogy odament ez a hatalmas gyár, az egész ország számára nagy szolgálatot tett, amikor jó házigazdája lett a Daimlernek, illetve a Mercedesnek – jegyezte meg. Ha a Daimler majd úgy dönt, hogy hosszabb távon itt marad Magyarországon, akkor abban a döntésben nagyon fontos szempont lesz, hogyan fogadta be őket a város – húzta alá a kormányfő.
Orbán Viktor szerint csak akkor működhet szorosabban együtt a jövőben a magyar és a német ipar, ha a mindennapokban a családok, a mérnökök szintjén is kialakul az együttműködés. Ezért nagyon fontos a szakképzés – fűzte hozzá. A miniszterelnök fontosnak nevezte, hogy minél több gyakorló, szakképzést oktató német tanár érkezzen Magyarországra, hogy a visszajelzéseikkel elmondják, hogy a német minta magyarországi meghonosításánál hol kell esetleg változtatni, javítani. A gyártási együttműködésen túl együttműködést akarunk kialakítani a magyar és a német szakképzés gyakorlati szakemberei között is – fűzte hozzá.
A kormányfő hangsúlyozta, hogy a Daimler - amely a kecskeméti Mercedes-gyár tulajdonosa - több mint a Mercedes. A Daimler egy hatalmas, globális cég, melynek a meghatározó, legismertebb terméke a Mercedes – fűzte hozzá. Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy a jelenlegi megállapodást nem a Mercedessel, hanem a Daimlerral írták alá annak érdekében, hogy újabb kapukat nyissanak, a személyautókat gyártásán túl a céghez tartozó más ipari spektrumokban is keressék az együttműködés lehetőségét.
„Ez a beruházás nagy siker”
Martin Jäger beszédében felidézte, hogy egy évvel ezelőtt született meg a kecskeméti gyár létrehozásáról szóló együttműködési szerződés Magyarország kormánya és a vállalat képviselői között. Ma egy évvel később valamennyien azon a véleményen vagyunk, hogy ez a beruházás nagy siker – jelentette ki a Daimler AG alelnöke, hozzátéve, a vállalat, amelyhez a Mercedes Benz is tartozik, több mint 3000 munkahelyet teremtett Magyarországon, és ez nem lehetett volna lehetséges a kabinet hathatós támogatása nélkül.
Szívből köszönöm Kecskemét városának és önkormányzatának, hogy az elmúlt hónapok alatt kimagasló módon támogatott bennünket. Ez rendkívül nagy segítséget jelentett, amiért hálásak vagyunk – fogalmazott Martin Jäger.
A mai napon egy megállapodást írunk alá a stratégiai partnerségről, ezzel szilárdítjuk tovább közös együttműködésünket – folytatta a cég alelnöke hozzátéve, a kormány és a Damler AG közötti összefogás eddig is kölcsönös bizalomra és kötődésre épült, amelyet a mai egyezmény csak tovább szélesít.