FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
A Ház előtt a fenntartható fejlődés keretstratégiája
Államtitkárokból álló testület létrehozására is felkérné a kormányt az Országgyűlés a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Keretstratégiát is magában foglaló határozati javaslat szerint, amelyet az LMP kivételével minden parlamenti frakció egy-egy képviselője aláírt.
Létrehozva: 2012. november 10., 15:37 | Utoljára frissítve: 2012. november 14., 14:28

Az Országgyűlés elé szombaton benyújtott javaslatot Nagy Andor (KDNP), Ékes József (Fidesz), Varga Géza (Jobbik), Tóbiás József (MSZP), valamint Szili Katalin független képviselő jegyzi. A határozati javaslatban a Ház arra kéri a kormányt, hogy hozzon létre egy államtitkárokból álló testületet a stratégiát érintő kormányzati döntések koordinálására, valamint dolgozza ki a fenntartható fejlődést mérő mutatókat. A fenntarthatóság felé való átmenet nemzeti koncepciója című keretstratégiát, amely a 2012 és 2024 közötti időszakra fogalmaz meg feladatokat, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács készítette az Országgyűlés felkérésére. Az abban foglalt alapelveket és célokat a jogalkotásban, például a költségvetés készítésekor, valamint a kormány döntéseinek meghozatalakor is érvényre kell juttatni.
   
A keretprogramba foglalt célokat a fejlesztési források, különösen az Európai Unióból érkező támogatások felhasználásakor is figyelembe kell venni. A kormánynak minderről kétévente kell jelentést készítenie, míg a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács négyévente vizsgálja felül a stratégiát. A keretstratégia jelentőségét növelik az alaptörvényben foglalt kötelezettségek a természeti örökség védelmére - olvasható a határozati javaslatban. A dokumentum alapvető és védendő erőforrásként tekint az emberre, a társadalomra, a természeti és a gazdasági erőforrásokra, és célként határozza meg az egyéni és a közösségi felelősség egyensúlyának megteremtését. Emellett megjelöli a nemzetközi és az európai uniós programokból adódó feladatokat.
   
A keretstratégia bemutatja a nemzeti erőforrások helyzetét, ajánlásokat fogalmaz meg a kisközösségeknek vagy a civil szervezeteknek, és rögzíti az országos és a helyi kormányzás feladatait is.