ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

Az EP nemet mondott a sehová nem vezető költségvetési tárgyalások folytatására

Az Európai Parlament és a Tanács költségvetési egyeztető tárgyalásai múlt hét pénteken szakadtak meg, mert a Tanács nem tudott egységes álláspontra jutni a 2012. évi uniós költségvetéshez benyújtott szükségszerű pótköltségvetésekről - olvasható Surján László keddi közleményében.
Létrehozva: 2012. november 14., 09:17 | Utoljára frissítve: 2012. november 14., 09:22
nyomtat küld

Ezek a pótköltségvetések olyan jogi kötelezettségek teljesítését jelentik, mint a tavalyi olaszországi földrengések okozta károk helyreállítására mozgósított szolidaritási összegek és a már a tagállamokban jóváhagyott, sőt végrehajtott kohéziós beruházások ellentételezése. A Tanács döntésképtelenségével a 2013. évi költségvetés elfogadása is megkérdőjeleződött, mert a Parlament nem látta biztosítottnak, hogy tárgyalópartnere hajlandó lesz a szükséges kifizetési szintek biztosítására.
   
Surján László, a parlament tárgyalódelegációjának magyar tagja rámutatott: "Tulajdonképpen az következett be, amit már a 2011. év végi költségvetési megállapodáskor láttunk: a költségvetésbe betervezett kifizetések nem lesznek elegendőek a futó programokra. A Parlament ezért sürgette a Tanácsot, hogy a 2011-es megállapodásuknak megfelelően minél előbb fogadja el a Bizottság által beterjesztett "pótköltségvetéseket", hogy azt a Parlament plenáris ülése is megerősíthesse. Ezt a követelményt a Tanács azonban csak részben teljesítette, azzal, hogy az Olaszországnak szánt 670 millió euró szolidaritási forrást végül elfogadta".

Ugyanakkor a tagállamok képviselői - főként a nettó befizetők ellenállása miatt - nem tudtak megállapodni a kohéziós politikát, a vidékfejlesztési programokat, a kutatás-fejlesztést és az Erasmus programot is érintő 9 milliárd euró többletkifizetés 2012-es teljesítéséről. "Ezek olyan jogi kötelezettségvállalások, amelyeket az Uniónak mindenképpen ki kell fizetnie. A kohéziós beruházások már megvalósultak, a kutatás-fejlesztési projektek futnak, az Erasmus programban részt vevő diákoknak ki kell fizetni az ösztöndíjaikat" - hívta fel a figyelmet Surján László. Ugyanakkor a Parlament úgy ítélte meg, ha a Tanács döntésképtelensége miatt ezek az alapkötelezettségek nem teljesülhetnek értelmetlen a jövő évi költségvetés tárgyalásait erőltetni.
   
Ily módon ma éjfélkor anélkül jár le a Lisszaboni Szerződés által kiszabott 21 napos határidő, hogy a költségvetési hatóság két ága, a Parlament és a Tanács megállapodnának és így az Európai Bizottságnak új költségvetési tervezetet kell benyújtania. Jelen pillanatban nem világos, hogy erről sikerül-e még idén megállapodni, ha nem, akkor a jövő évben havonként az idei költségvetés 1/12-ét lehet elkölteni az uniós célokra.
   
Surján László, az EP alelnöke kiemelte: "A mostani tárgyalási kudarc baljós előjel a novemberi Európai Tanács ülés előtt, ahol a 2014-2020-as uniós keretköltségvetés lesz a téma."

(EPP-HungarianPress)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések