"Ha ezt a jelentést jövőben figyelembe veszik és érvényre is jutattatják, akkor egy nagyobb hatáskörű és önállóbb szerepű Petíciós Bizottság fogja biztosítani az eredményes kapcsolattartási pontot az EU és az európai polgárok között" - fejtette ki Bagó Zoltán európai parlamenti képviselő.
A Petíciós Bizottság éves jelentésében megállapította, hogy a 2011-ben beérkezett petíciók zöme továbbra is az uniós jog megsértésének feltételezett eseteivel foglalkozik, mint pl. a környezetvédelem, igazságszolgáltatás, vagy a belső piac, de számos olyan beadvány is érkezett, mely az Unió hatáskörén kívül eső kérdésekben, mint pl. a nyugdíjak, a nemzeti bíróságok ítéleteivel vagy a bankok tevékenységével függ össze.
A jelentés hangsúlyozza, hogy a petíciós eljárásokat nem szabad eszközként használni a tagállamokban a politikai napirend céljainak elérésére, hanem objektív és szakmai alapon az Európai Parlament álláspontját tükrözve kell értelmezni.
Jelentős elmozdulást fogalmaz meg a jelentés a tényfeltáró küldetések tekintetében is, hiszen kiemeli, hogy ennek lehetősége nemcsak a parlament részvételi jogosultsága, hanem a petíció benyújtójával szembeni kötelezettség is.
Bagó Zoltán fideszes európai parlamenti képviselő kiemelte a jelentés azon véleményét, mely szerint "a Petíciós Bizottság jobban betölthetné szerepét és hatáskörét, továbbá erösődhetne láthatósága, hatékonysága, elszámoltathatósága és átláthatósága, ha több lehetőséget kapna arra, hogy az uniós polgárok számára fontos kérdéseket a plenáris ülés elé vihessen."