FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika Nyomtatás
Ablak bezárása
Meggyőző kormánypárti sikerek az időközi választásokon
A kormánypárti jelöltek fölényes győzelmét hozták a hétvégi időközi önkormányzati választások, míg az MSZP ismételten Kelet-Magyarországon szenvedett súlyos vereséget. A Fidesz–KDNP még egy olyan településen is 60 százalék fölötti eredményt ért el, ahol 2010-ben még jelöltet sem állított.
Létrehozva: 2012. december 3., 15:05

Négy településen tartottak időközi választást december 2-án, amelyek összességében a kormánypártok elsöprő sikerét és az ellenzék ismételt kudarcát hozták. A voksolások közül hármat kis településeken, egyet pedig egy tízezer főnél népesebb helységben tartottak. A figyelem természetesen inkább a budakalászi eseményekre összpontosult, de érdemes megnézni, hogy a falvak világában hogyan alakultak az erőviszonyok.

A Bács-Kiskun megyei Orgoványban a polgármester-választást Lóczi Boglárka, a Fidesz–KDNP jelöltje nyerte 61,53 százalékkal. A siker annak fényében is értékes, hogy a részvétel 43,33 százalékos volt, ami egyáltalán nem számít alacsonynak. A kormánypárti győzelem értékét növeli, hogy a 2010-es önkormányzati választáson még négy független jelölt küzdött a településvezetői címért. Annyiban nem meglepetés a pártszövetség sikere, hogy a 2009-es EP-választáson például a jelenlegi kormánypárt 82,63 százalékot ért el.

Az MSZP képtelen volt fordítani a korábbi évek tendenciáin

A darvasi polgármester-választáson csak független jelöltek indultak, így országos szempontból túl nagy jelentősége nem volt. Ezzel szemben a Szabolcs-Szatmár megyei Nagydoboson a hat képviselői helyért való versenybe három MSZP-s jelölt is beszállt. A kelet-magyarországi településen a 2006-os parlamenti választáson a szocialisták mindössze két szavazattal maradtak le a Fidesz–KDNP mögött, de 2010-ben csupán 10 százalékot szereztek.

A vasárnapi választáson az MSZP képtelen volt fordítani a korábbi évek tendenciáin, pedig az 54,31 százalékos részvételi arány is inkább az ellenzéki pártnak kedvezett. Mivel a kis listás választáson az állampolgároknak több szavazatuk van, nehéz meghatározni, hogy a jelöltek mögött mekkora százalékos támogatás áll. Ennek ellenére jól látszik, hogy még a legtöbb szavazatot szerző MSZP-s aspiráns is messze lemaradt a bejutási küszöbtől.

A teljes cikket az mno-n olvashatja.