fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Fővárosi Közgyűlés: elfogadták a költségvetési koncepciót
2012. december 12., 11:10
Elfogadta a jövő évi költségvetési koncepciót a Fővárosi Közgyűlés szerdán, e dokumentum alapján készítik Budapest 2013-as büdzséjét. A főváros hatáskörébe kerülnek a közterületi elnevezések.

A Tarlós István főpolgármester és pénzügyi helyettese, Bagdy Gábor által jegyzett koncepció az önkormányzati törvényre hivatkozva jelzi: nem lehet költségvetést működési hiánnyal tervezni, emellett pedig az önként vállalt helyi közügyek megoldása nem veszélyeztetheti a kötelezően előírt feladat- és hatáskörök ellátását. Utóbbival kapcsolatban azt írták: szükség szerint felül kell vizsgálni az önkormányzat jelenleg ellátott - az elmúlt években erősen visszafogott - önként vállalt feladatainak körét.
  
A koncepció kitér arra is, hogy a normatív támogatást felváltja a feladatfinanszírozás, amelyet a közösségi közlekedésre vonatkozóan is érvényesíteni szeretnének. A főváros a pénzügyi pozíciójának javulásával is számol az iparűzési adó alapjának számítása, a közműadó bevezetése és az adósságállomány kormányzati átvállalása miatt.
    
A koncepciót a Fidesz-KDNP 18 igen, az MSZP és az LMP 12 nem szavazatával, a Jobbik 3 tartózkodó voksa mellett fogadták el.

A főváros hatáskörébe kerülnek a közterületi elnevezések

A közterületek elnevezéséről, azok megváltoztatásáról, illetve a házszámok megállapításáról alkotott rendeletet szerdán a Fővárosi Közgyűlés, miután az önkormányzati törvény értelmében minden budapesti közterületi elnevezés a főváros feladatköre lesz 2013. január 1-jétől. Eddig a főváros hatásköre a városrészek neveinek megállapítása, a több kerületet érintő, valamint a személynevet viselő közterületek elnevezése, nevének megváltoztatása, illetve utcanevek védetté nyilvánítása volt, míg a kerületi önkormányzatok hatáskörébe tartozott minden más elnevezés és névváltoztatás.
   
Az önkormányzati törvény alapján jövőre a megosztott hatáskör megszűnik és az érintett kerületek véleményének kikérésével minden közterületi elnevezés a fővárosi önkormányzat feladatkörébe tartozik. Az utcanévtáblák kihelyezéséről, karbantartásáról és pótlásáról a kerületi önkormányzatoknak kell gondoskodniuk.     Városrész elnevezését, meglévő elnevezés megváltoztatását, a városrészek, a városrészek területének meghatározását az érintett kerületek, továbbá a főpolgármester módosító javaslata nyomán a Fővárosi Közgyűlés tagjai kezdeményezhetik.
   
A 21 igen (Fidesz-KDNP, Jobbik) és 12 nem (MSZP, LMP) szavazattal elfogadott rendelet tartalmazza a közterület-elnevezés általános szabályait, a város-elnevezésre, utcanévtáblákra és házszám megállapítására vonatkozó szabályokat. A dokumentum szerint minden közterületet el kell nevezni. A korábbiakhoz képest változás, hogy a közterület- és városrészneveket az elnevezéstől számított tizenöt éven belül nem lehet megváltoztatni. Az időkorlát korábban tíz év volt.
   
Budapesten jelenleg összesen 8204 elnevezett közterület található, ezek közül 444 utcanév védett, vagyis egyáltalán nem lehet megváltoztatni. A rendeletalkotással további, több mint 300 utcanév kap védettséget. A védelemre javasolt közterületnevek között - vitathatóságuk miatt - nem szerepelnek személyről elnevezettek. Az érintett közterületek jelentős része az 1800-as években, illetve az 1900-as évek első felében vette fel nevét.

Hatályon kívül helyezték a tiltott, közösségellenes magatartásokkal összefüggő rendelkezéseket

Hatályon kívül helyezte a Fővárosi Közgyűlés szerdán azokat az önkormányzati rendelkezéseit, amelyben tiltott, közösségellenes magatartásokat fogalmaztak meg. Az Alkotmánybíróság november közepén semmisítette meg a szabálysértési törvény azon passzusát, amely lehetővé tette az önkormányzatoknak, hogy a törvényben nem szereplő, tiltott, közösségellenes magatartásokat szabályozzák és szankcionálják. A testület 29 igen szavazattal, a Jobbik 3 ellenszavazata mellett elfogadott határozata 16 rendeletet érint, köztük a fővárosi közterületek használatáról, a temetkezés rendjéről, a zöldterületek védelméről és a parkolásról szóló rendelet egyes szakaszait.

Biztosítja Budapest a villamos- és troliprojekt önrészét

Biztosítja a főváros a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) villamos- és trolibusz-beszerzési projektjének önrészét, miután a képviselők 30 igen szavazattal és 1 tartózkodással megszavazták az erről szóló előterjesztést. Budapestnek 288 millió forintot kell három év alatt biztosítania ahhoz, hogy a 43 milliárd forint értékű járműbeszerzés megvalósuljon, mivel a projekt 99,33 százalékát az unió finanszírozza. Ebből 37 villamost és 24 trolibuszt szerez be a BKK, valamint megújul a Száva, a Hungária és a Budafok kocsiszín is.
   
A villamosokra a közbeszerzési eljárást ez év végén írják ki, a prototípus járművek 2014 év végén, a sorozat járművek pedig 2015 harmadik negyedévéig érkezhetnek meg. Az alacsonypadlós villamosok az 1-es, a 3-as, a 19-es és a 61-es vonalakra kerülnek majd. A trolibuszok esetében a közbeszerzést 2013 első negyedévében indítja el a BKK, az új járműveket 2014 elejétől szállítják le. Az új trolik a város szinte minden vonalán közlekednek majd.
   
A beszerzésekben a mennyiségi megkötésnél plusz 236-279 százalékos darabszámot írnak elő, hogy egy újabb ütem elfogadásakor le lehessen hívni az opciót.

(MTI-fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Tarlós: A haladéknak is örülni kell a dugódíj ügyében