A kormányfő aláhúzta: a járások kialakításának az a célja, hogy az állampolgárok és a vállalkozások egyszerűbben, gyorsabban intézhessék el az ügyeiket. Mindez időt, utánjárást, bosszúságot és sok pénzt fog megtakarítani mindenkinek – jegyezte meg. Orbán Viktor szerint különösen fontos a hivatali ügyintézés egyszerűbbé válása a kis- és középvállalkozásoknak.
Orbán Viktor leszögezte: a magyar államot meg kell erősíteni. Az eddigi bizonytalan közigazgatási rendszer helyett egy átlátható struktúrát kell létrehozni, amelyben világosan el van különítve, mely feladatok tartoznak az önkormányzatokhoz, és melyek a járási hivatalokhoz – fűzte hozzá. 2013 január elsejétől az államigazgatási feladatok átkerülnek a járási hivatalokhoz, de a helyi ügyek megmaradnak az önkormányzatoknál – mondta el a miniszterelnök.
A miniszterelnök köszönetet mondott Boross Péter volt miniszterelnöknek, amiért a közigazgatás átalakításának kezdetén, „2010 nyarán a szétvert állapotban lévő ellenzék helyett ellátta az ellenzék funkcióit”. Továbbá köszönet illeti azért is, mert kritikai megjegyzéseivel és javaslataival egészítette ki az új kormány közigazgatási elképzeléseit – tette hozzá. A kormányfő megjegyezte, hogy a későbbiekben is számítanak Boross Péter segítségére a le nem tisztázott kérdésekben.
Orbán Viktor Navracsics Tibor miniszterelnök-helyetteshez fordulva emlékeztetett, 2010-ben a kormány tagjainak bemutatásakor azt mondta, hogy aligha vállalná el más rajta kívül a közigazgatás átalakítását „széles e hazában”. Hozzáfűzte: tekintélyes részben Navracsics Tibornak köszönhető, hogy ez a pillanat is elérkezett, és a járási vezetők letehetik esküjüket.
Ugyanakkor Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra is, hogy a megyei és miniszteriális közigazgatás kapcsán maradtak még nyitott kérdések. Megjegyezte: folyamatosan fogják vizsgálni, hogy melyek azok az államigazgatási munkák, amelyeket a megyei hivatalokba érdemes irányítani.
Az állam nem arctalan, lélektelen mechanizmus
A járási vezetőkhöz fordulva a miniszterelnök Mikszáth Kálmánt idézve azt mondta: „sokkal jobb szíve van annál a magyarnak, semhogy jó közigazgatása legyen”. Magyarázatképp kifejtette: „ebből a mondatból az az életbölcsesség köszön vissza, hogy az állam nem arctalan, lélektelen mechanizmus, nem csupán szabályok összessége. Az állam annak ellenére sem tekinthető puszta gépezetnek, hogy a pontos működéshez és elszámoltathatósághoz a napi rutin is hozzátartozik.” Szavai szerint az államnak a lényegét jelentő hagyományokat és eszméket kell képviselnie, miközben a közigazgatási ügyek lebonyolításában elsősorban egy jól működő gépezet hatékonyságával kell eljárnia.
Ennek kapcsán rámutatott, hogy az állam képzete az emberek szemében mindig összekapcsolódik a közhivatalokban szolgálatot teljesítők segítőkészségével és az ügyintézés emberséges voltával. Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy a jövőben az államot az emberek szemében egyre inkább a járási és kerületi hivatalok fogják megjeleníteni. Ezért nagy felelősség hárul a járási hivatalokra, és különösen nagy felelősség azok vezetőire, mert ők lesznek az állam képviselői – húzta alá.
Erős, méltányos és tisztelhető állam jelenik meg
Céljaink elérését az fogja biztosítani, hogy az állam végre jól látja el feladatait, és biztos alapot teremt polgárainak a vállalkozáshoz, illetve az érdem szerinti boldoguláshoz – fogalmazott a kormányfő, hozzátéve: az állam megerősítése nem etatista szemléletből ered, hanem saját jól felfogott érdekünkből és valóságos tapasztalatainkból. „A szemünk előtt tehát egy olyan állam jelenik meg, amely erős, méltányos és tisztelhető” – zárta szavait a miniszterelnök, arra biztatva a leendő hivatalvezetőket, hogy hivatásuk gyakorlása valóban váljon a köz szolgálatává.
Letették esküjüket a járási és kerületi hivatalok vezetői
A miniszterelnök köszöntője után esküt tettek a járási hivatalok vezetői az alaptörvényre. Január 1-jével 175 járási, a fővárosban pedig 23 kerületi hivatal jön létre. A kinevezettek közül tizenegyen polgármesterek - nekik összeférhetetlenség miatt le kell majd mondaniuk -, heten pedig országgyűlési képviselők, akik mandátumukat a következő parlamenti választásig megőrizhetik. A 198 járási hivatalból háromnak - Békés megyében a békésinek, Csongrád megyében a kistelekinek, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a nyíregyházinak - egyelőre csak megbízott vezetője lesz. A hivatalvezetők 52 százaléka nő, kétharmaduk jogász, átlagosan 12 év közigazgatási gyakorlattal rendelkeznek, többségük jegyző vagy aljegyző volt korábban.
Cikk: | "Pártérdekekre való tekintet nélkül kell az államot működtetni" |
Cikk: | Kinevezték a járási hivatalok vezetőit |