A lap hétfői számában megjelent interjúban a kormányfő elmondta: kiszámíthatóbb és szilárdabb az ország mindennapi élete és politikai vezetése, a legtöbb megörökölt hibát sikerült kijavítani. Orbán Viktor szerint 2013 és 2014 olyan év lesz, amikor az emberek azt mondhatják a saját életük tapasztalatai alapján is, hogy "igen, megérte Magyarország mélyreható átalakítása". Európa történelmi változáson, egy valódi gazdasági rendszerváltozáson megy át, és erre Magyarországnak is válaszolnia kell, olyan mértékig és mélységig kell megújítania önmagát, amely csak kétharmaddal lehetséges - fogalmazott a miniszterelnök, hozzátéve, hogy ezt gyorsan, jól kihasználva javítani lehet Magyarország erején, kilátásain és az elérhető életminőségen.
Sikerült felállnunk
Szólt arról is, hogy 2002 és 2010 között Magyarország gyenge, a saját lábán megállni nem tudó ország volt, és mások segítségéért mindig annak mértékét meghaladó árat fizetett. "Nem csoda, hogy térdre estünk a terhek alatt, de kész csoda, hogy sikerült felállnunk" - mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök az átalakítások tempójával összefüggésben arról is beszélt, a politikában ritkán fordul elő, hogy valaki egy elgondolást véghez akar vinni és a folyamat során nem kényszerül korrekcióra. A diáktüntetések példáját hozva kifejtette: bár a kormány nem változtatta meg céljait, jól láthatóan más úton kell azokhoz eljutni, mert a diákok bizonyos megoldásokat nem fogadtak el.
Egy kivétel
Kitért arra is, hogy Magyarország gazdasági mutatói egy kivételével rendben vannak, csökkent az államadósság, folyamatosan elviselhető mérték alatt tartják a költségvetési hiányt, nő a foglalkoztatottság, pozitív a külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg. "Egyedül a gazdasági növekedés az, ahol 2013-ban be kell bizonyítanunk, hogy ez a gazdasági modell nemcsak a többi kritérium esetében tesz bennünket nemzetközi összehasonlításban is sikeressé" - jegyezte meg. Úgy vélekedett: Brüsszel stratégiája - miszerint mindenkinek hasonló eszközökkel, egyforma elképzelések mentén kellene megoldania a saját válságát - csak az eurózóna tagállamaira nézve igaz. Akik az eurózónában vannak és bent akarnak maradni, azoknak tudomásul kell venniük: minden egyes lépésük közvetlen és azonnali hatással van a többi országra nézve - tette hozzá. Álláspontja szerint ezen a területen az unió egységesítő politikája sem indokolatlan, de az euróövezeten kívüli országok esetében nem lenne szabad előírniuk ugyanazt a gazdaságpolitikát.
Megáll a lábán
A kormányfő a sikerességről szólva kiemelte: már ma is hallani olyan hangokat, hogy a magyarok helyesen tették, hogy vállalták a vitákat, megharcolták a maguk csatáit. "A magyarok vágta ösvényen egyre nagyobb a forgalom" - szögezte le, utalva egyebek mellett a bankadóra, a különadókra, a munkahelyvédelmi akciótervre és a rezsiköltségek csökkentésére.
Szavai szerint már most látja az egész világ, hogy Magyarország stabilizálta pénzügyi helyzetét, és egyre nyilvánvalóbb lesz mindenki számára, hogy ha úgy alakul, a magyar gazdaság az IMF-megállapodás nélkül is megáll a lábán. Mint fogalmazott, Magyarország már van annyira erős, hogy pontosan tudja, egy biztonságot jelentő hitelmegállapodást milyen áron érdemes megkötni. A 2013-as várakozásaival kapcsolatban a lapnak elmondta: nőni fog a felkínált álláshelyek száma, lesz bérnövekedés, a falvak után a városokat is kiváltja a kormány az adósságaikból, s ha az ország az első fél évben jól teljesít, a második fél évben újabb támogatásra számíthatnak a családok.
Cikk: | Jó irányba halad Magyarország |