FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Rogán: A jelenlegi baloldal semmi újjal nem szolgál
A regisztrációval kapcsolatban a Fidesz nem akar belemenni újabb vitákba, hiszen a felelősségérzet azt diktálja, hogy az összes jogszabályt legalább egy évvel a választás előtt lezárják – jelentette ki a Hír TV Versus című műsorában Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője aggasztónak találja az ellenzék alkotmányozási szándékát, de szerinte a baloldal semmi újjal nem tud szolgálni. Beszélt arról is, a kormány mindent megtesz azért, hogy a rezsicsökkentés az összes családnál teljes mértékben megvalósuljon.
Létrehozva: 2013. január 7., 08:30 | Utoljára frissítve: 2013. január 7., 10:15

Ha az ember öt dologból négyet elér, az inkább siker – fogalmazott a választójogi rendszer kapcsán a Hír TV Versus című műsorában vasárnap Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője felhívta a figyelmet arra, hogy egy komplett választójogi reform zajlik ma Magyarországon: elérték, hogy kisebb lesz a parlament, választójogot kapnak a határon túli magyarok, egyfordulós, olcsóbb választási rendszer lép életbe, és új, arányosított választókörzetek jöttek létre. Ilyen eredményeket soha senkinek nem sikerült elérnie – összegzett a politikus.

Mint mondta: szerették volna, hogy legyen regisztráció is, de erre 2014-ben nem kerül sor. Nemcsak a regisztráció kérdése váltott ki éles vitákat, a határon túliaknak az állampolgárságát is vitatták az ellenzéki pártok, sőt a társadalom jelentős része is. A szavazati jog egy óriási előrelépés – szögezte le. Az egyfordulós választás körül is óriási viták voltak, a választókörzetekről nem is szólva, de „ezeket a csatákat mind megnyertük” – fogalmazott.

A regisztráció gondolatát némi értetlenség fogadta, amely egy erős eltérés az eddigi szokásoktól. Rogán szerint a magyar társadalom „intézménykonzervatív”, azaz ragaszkodik a régi szokásokhoz, a regisztráció pedig egy új dolog, aminek azonban lettek volna jelentős előnyei is. Egyrészt erősítette volna a tudatos szavazói magatartást, ami „a választások előtti utolsó két hétben etetéssel-itatással történő szavazómozgósítást rendkívüli mértékben megnehezíti”. Ezen túlmenően, ahogy a határon túli magyaroknál most is lesz regisztráció, ez a külföldön dolgozó magyarok számára is megoldást jelentett volna.

"Ezt diktálja a politikai felelősségérzet"

A jelenlegi választójogi névjegyzék egy nagyon bizonytalan dolog annak a 350-400 ezer embernek, akik papíron rendelkeznek magyarországi állandó lakcímmel. Hiszen akkor sem a magyarországi az értesítési címük, így nem tudják leellenőrizni, hogy a hagyományos választói névjegyzékben benne vannak-e. Ha szavazni akarnak, akkor vagy haza kell jönniük, vagy ha külföldön akarnak voksolni a nagykövetségeken, akkor ugyanúgy regisztrálnak – sorolta a frakcióvezető.

Ugyanakkor a regisztrációval kapcsolatban a kormány nem akar belemenni újabb jogi-politikai vitákba, mert ezt diktálja a politikai felelősségérzet. A Fidesz elmondta az érveit, és partner volt abban, hogy a kérdésben minél előbb döntsön az Alkotmánybíróság, hogy mihamarabb lehessen végső döntést hozni, hiszen illendő, hogy a választásokkal kapcsolatos összes jogszabályt legalább egy évvel a voksolás előtt lezárják. Ennek szellemében február–márciusban megalkotják a végleges választási eljárási törvényt.

Az Alkotmánybíróság független, és a Fidesz hajlandó vitákat megvívni akkor, amikor a józan ész és a felelősségérzet is azt diktálja, hogy ezt kell tenni – mondta Rogán. A közterületek rendeltetésszerű használatával kapcsolatos alkotmánybírósági döntést például polgármesterként is erősen vitatja, ebben az esetben véleménye szerint az Ab nem hozott ésszerű döntést.

Az alkotmányos védelmek mellett ki kell állni

Az ellenzék alkotmányozó törekvései kapcsán Rogán azt mondja, az aggasztó, ami emögött meghúzódik, mivel az ellenzék vissza szeretne hozni régi szabályokat. Az alkotmányban benne van a családnak és a családi adókedvezménynek a védelme. Ha ezt kiszedik, akkor meg tudják csinálni, amit 2002-ben, hogy a gyerekek után járó adókedvezményt egyik pillanatról a másikra eltörlik, ha kormányra jutnak. Az alkotmányos védelmek mellett ki kell állni – szögezte le a fideszes politikus, aki úgy látja: az ellenzéki kezdeményezés valójában arról szól, hogy eltereljék a figyelmet arról, hogy mi a gazdasági programjuk, vagyis hogy nem az emberek, hanem a bankok és a multicégek oldalán állnak.

2014-ben a mostani baloldali ellenzék semmiképpen nem nyerhet parlamenti választást, mert semmi újjal nem szolgálnak. Rogán szerint ha a mostani kormánypártoknak egy új MSZP-vel kellene szembenézni, valódi baloldali programmal, akkor lehetne nyílt politikai versenyről beszélni, de semmi új nincsen. „Ugyanazok az emberek térnek vissza ugyanazokkal a programokkal, akiket egyszer már láttunk, akik az országot tönkretették, és ugyanúgy nem baloldali politikát hirdetnek.” Az összes tervükben az szerepel, ami a családok számára rossz: lesz személyijövedelemadó-emelés és ingatlanadó. „Mindent, amit az IMF megpróbált ránk erőszakolni, azt megteszik, és visszaemelik, sőt, túl is emelik a rezsiköltségeket, mert a cégek oldalán állnak.”

A szocialisták a szolgáltatóknak kedveztek

2002 és 2010 között csak a villamos energia és a gáz árának emelése minden alkalommal inflációhoz hozzájáruló emelés volt – emlékeztetett a politikus. Nyolc év alatt az MSZP–SZDSZ-kormányzatok a villamos energia árát kétszeresére emelték, a gáz árát a háromszorosára. A szocialisták a szolgáltatóknak kedveztek: különféle támogatási formákon keresztül visszaadták azt a pénzt, amit a sávos tarifa jelentett, a szolgáltatók pedig óriási pénzeket kaszáltak ezzel, de ennek az időszaknak vége van.

A kormány az árak alakulását a rezsi más elemeinél is vizsgálja, és ezzel együtt fogyasztóvédelmi intézkedéseket is hoznak. Az előre kiküldött számlák helyett például újakat kell kell kiküldeni, a csökkentett árakkal. A szolgáltatók esetleges trükközése ellen úgy védekeznek, hogy összegyűjtenek minden panaszt, kontaktusban lesznek a családokkal, fogyasztóvédelmi szervezetekkel. Németh Szilárddal, az árcsökkentést felügyelő munkacsoport vezetőjével összeállítanak egy portfóliót minden típusú fogyasztóból, és a polgármesterekkel, választókerületi elnökeikkel együttműködve figyelni fogják, hogy hol kell beavatkozni. Rogán szerint ez nagyjából egy negyedéves küzdelem lesz, hogy valóban minden családnál január elsejére visszamenőleg megjelenjen a rezsicsökkentés hatása.