Az unióban az euró bevezetése óta nem volt ilyen magas – átlagosan 12 százalék - a munkanélküliség, mint most, - jelentette ki Selmeczi Gabriella, hozzátéve, hazánk Európában elsőként, a munkahelyvédelmi akcióterv bevezetésével, tesz is ez ellen. Mint mondta, az EU-ban és Magyarországon is kiemelt probléma a pályakezdő fiatalok elhelyezkedésének ügye. Ezzel kapcsolatban a Fidesz szóvivője megjegyezte, Spanyolországban a pályakezdő fiatalok 50 százaléka munkanélküli.
A munkahelyvédelmi akcióterv egyik kiemelt célja, hogy a 25 év alatti fiataloknak segítsük, őket bevezessük a munka világába, és ennek érdekében a munkaadóknak támogatást adjunk – emelte ki. Hozzáfűzte: „hiszünk benne, és bízunk benne, hogy Magyarországon először, nagy sikert fog hozni a munkahelyvédelmi akcióterv, és a fiatalok nagyobb arányban fognak találni egzisztenciát, megélhetést és pályát hazánkban”.
Kara Ákos úgy fogalmazott, a kormány és a Fidesz-KDNP számára kiemelten fontos a munkahelyteremtés és a munkahelyek megőrzése, az elmúlt időszakban számos forrást és kapacitást „ebbe az irányba” fordítottak. Ennek is köszönhető, hogy a kormányváltás óta 160 ezerrel dolgoznak többen – szögezte le a fideszes országgyűlési képviselő.
Szólt arról is, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv parlamenti megtárgyalása során a legtöbb vélemény, ötlet, javaslat a pályakezdő fiatalokkal kapcsolatban jelent meg. Ez nem véletlen, mindannyian érezzük akár szülőként, nagyszülőként, sőt, akár maguk a fiatalok is, hogy kulcsfontosságú és döntő, hogy az iskolapadból kikerülve valaki milyen módon és milyen gyorsan tud elhelyezkedni – emelte ki.
2013-tól minden 25 év alatti munkavállaló bruttó bére után, 100 ezer forintig, a munkáltatói teher, tehát a szociális hozzájárulási adó és a szakképzési hozzájárulás mértéke 28,5 százalék helyett csupán 14 százalék – jelentette ki. A 25 év alatti, 180 nap biztosítási kötelezettséggel rendelkező pályakezdő fiatalok esetében pedig a foglalkoztatás első két évében nem kell a munkáltatóknak kifizetniük a munkáltatói járulékot.
A támogatási formákat februártól lehet majd érvényesíteni az adóbevallásokon keresztül a munkahelyvédelmi akciótervben meghirdetett valamennyi intézkedés során. Kara Ákos reményét fejezte ki, hogy az intézkedés eredményeképpen a fiatalok könnyebben elhelyezkednek majd a munkaerőpiacon. Azoknak a munkaadóknak, akik szeretnének valamilyen módon bővíteni, új munkavállalót bevonni a cégbe, ez egy nagyon jelentős segítség – tette hozzá.
Szavai szerint a fiatalok helyzetbe hozásához átfogó intézkedéssorozatra van szükség. Emlékeztetett arra, hogy a szakképzési rendszer átalakítása során is figyelem előtt tartották azt a célt, hogy a fiatalok minél több gyakorlati tapasztalatot szerezzenek.
Kara Ákos szólt arról is, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv során a pályakezdő fiatalokra 140 milliárd forintot, a vállalkozások támogatására 160 milliárd forintot fordítanak, bérkompenzációra pedig az idei költségvetésben 150 milliárd áll rendelkezésre. A kormány és a kormánypártok mintegy 450 milliárd forint biztosítottak az esztendőben a munkahelyek megőrzésére és új munkahelyek teremtésére – húzta alá.
Arra a kérdésre, hogy Bayer Zsolt publicisztikájával kapcsolatban kezdeményeztek-e etikai eljárást, Selmeczi Gabriella úgy reagált: „nem tudok új információval szolgálni, nincs új fejlemény az ügyben”.