Közlésük szerint a gyűlöletbeszéd, a közösség elleni izgatás és az uszítás törvényi tényállásainak és a hozzátartozó bírósági gyakorlatnak az összetett problémája is szóba került a szerdai találkozón.
Az EJP és az EJU küldöttségének vezetői, Joel Rubinfeld és Tomer Orni kifejtették: a Jobbik képviselői által elmondott, nyíltan antiszemita beszédek parlamenti szankcionálatlansága, illetve a feljelentések ügyészségi elutasítása az egész nemzetre nézve káros üzenetet közvetítenek, mind a társadalom, mind pedig a nemzetközi közvélemény felé - tartalmazza a kommüniké. Mint írták, Kövér László a felvetésre megjegyezte, hogy a korábban a parlamentben nem tapasztalt megnyilvánulások megakadályozására a kormánypárti többség módosította a házszabályt és kiterjesztette a szankciókat, majd hozzátette: a Fidesz mindent elkövet, hogy társadalmi egységet hozzon létre az antiszemitizmus elítélésében. A felek egységesen fontosnak vélték, hogy az antiszemitizmus vádja, mint politikai eszköz kikerüljön a mindennapi diskurzusból.
A szervezetek képviselői korábban Répássy Róberttel, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkárával egyeztettek a kérdésben. Az EJP és az EJU négyfős delegációja a napokban találkozik Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettessel, Hölvényi György egyházügyi államtitkárral, Lukács Tamással, a Magyar Országgyűlés Emberi jogi, kisebbségi, civil és vallásügyi bizottságának elnökével, Tarlós István főpolgármesterrel, a Magyar Szocialista Párt vezetőivel, Horvát Csabával, Steiner Pállal és Lendvai Ildikóval.