"Annak ellenére, hogy az Európai Unió az állampolgárság kérdését nemzeti hatáskörben tartja, a nevezett jogszabály és jogfosztási eljárás több uniós alapelvet is - úgymint a jogbiztonság elve, a jóhiszeműen szerzett jogok védelme, a méltányosság elve vagy akár az egyenlőség elve - sérthet. A petíció megalapozottságát és tényszerűségét mi sem igazolja jobban, mint hogy a szakbizottság a mai napon azt befogadhatónak nyilvánította és információkérés céljából továbbította az Európai Bizottsághoz. Ez a döntés bíztató jel, hogy ebben a kérdésben is sikerül előrelépést elérni és a szlovák kormányt nyomás alá helyezni"- fogalmazott Bagó Zoltán.
"A jogfosztott szlovákiai magyarokkal történő szolidaritástól vezérelve mély és őszinte együttérzésünket fejezi ki, hogy felvállaltuk a petíció közvetlen benyújtását a Petíciós Bizottsághoz, és a közös nemzeti siker reményében a továbbiakban is támogatjuk azt" - fogalmazott Tőkés László erdélyi képviselő.
"Mint ismeretes, Szlovákia olyan formában módosította a szlovák állampolgárságra vonatkozó szabályozást, mely alapján az a személy, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát, automatikusan elveszíti a szlovákot. Ennek nyomán már több olyan felvidéki magyart is megfosztottak a szlovák állampolgárságtól, akik korábban kezdeményezték és meg is kapták a magyar állampolgárságot. Ez tarthatatlan és felháborító diszkrimináció!" - jelentette ki Mészáros Alajos felvidéki magyar politikus.
Háttér: Tőkés László személyes közbenjárásával és Bagó Zoltán, - mint az illetékes bizottság magyar tagja - valamint Bauer Edit és Mészáros Alajos felvidéki (Magyar Közösség Pártja) magyar EP-képviselők támogatása mellett került benyújtásra 2012 októberében a Dr. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, és a szlovák állampolgárságától megfosztott Gubik László által jegyzett petíció. A dokumentumot több neves közéleti személyiség, köztük a szlovák állampolgárságától megfosztott 100 éves Tamás Aladárné Ilonka néni is aláírásával látta el.