FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
Konferencia az EP-ben: minden európai tehetséges lehet valamiben
Magyar kezdeményezésre a tehetséggondozásról tartottak konferenciát szerdán az Európai Parlamentben, amelyen az Európai Bizottság képviselője és az Európai Tehetségtanács elnöksége is részt vett - tudatta csütörtökön az MTI-vel a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének Tehetséghidak Projektirodája.
Létrehozva: 2013. január 25., 09:25

A konferencia célja az volt, hogy minél több európai parlamenti (EP-)képviselő támogatását megnyerje ahhoz a magyar kezdeményezésre született nyilatkozattervezethez, amellyel - elfogadása esetén - az EP a tehetséggondozás és -támogatás fontossága mellett foglalna állást. Ehhez viszont legkésőbb február 19-ig a 754 EP-képviselő több mint felének alá kellene írnia a nyilatkozatot.
    
A konferencia kezdeményezője és egyben levezető elnöke, Gál Kinga bevezetőjében ismertette Magyarország élen járó szerepét a tehetséggondozásban. Példának hozta fel, hogy a magyar uniós elnökség idején született meg az a 24 tagország által aláírt, úgynevezett budapesti nyilatkozat, mely fontos támpontja az európai tehetséggondozás szorgalmazóinak.
    
"A tehetséggondozás nagyon időszerű, hiszen a tehetség nemzeti érték. Minden emberben lehet, hogy rejlik valamilyen tehetség, és e tehetség felfedezésének nincs időbeli korlátja. Támogatni kell minden olyan kezdeményezést, amely segíti a szakembereket és tanárokat felismerni a gyermekekben rejlő tehetségeket és fejleszteni azokat" - hangoztatta a néppárti politikus.
    
A közlemény arról is említést tesz, hogy a konferencia egyik meghívott előadója Csermely Péter professzor, az Európai Tehetségtanács elnöke volt, aki a magyar tehetségsegítő hálózat "megálmodója és útnak indítója". "A tehetséggondozás nem luxus, hanem életbiztosítás" - hangsúlyozta előadásában a professzor.
    
A konferencia résztvevői, többek között az Európai Bizottság képviselője egyetértettek abban, hogy az Európai Uniónak, illetve a tagállamok kormányainak sokkal nagyobb hangsúlyt kell fektetniük a tehetséggondozásra.
    
"Ha nem születik átfogó hosszú távú program a tehetségek segítésére, akkor Kína és az Egyesült Államok gyorsan maga mögé fogja utasítani az Uniót e tekintetben" - fogalmaz közleményében  a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetségének Tehetséghidak Projektirodája, amely szerint a konferencia rendkívül sikeres volt, s tovább mélyítette azt a meggyőződést, miszerint Európának sürgős cselekvésre van szüksége, hogy az egyes tagállamok tehetséggondozásában felhalmozódott értékeket megossza, és egész Európára kiterjedő segítő hálózattá szervezze.