FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Rogán: Magyarország költségvetési helyzete stabil
A mai napon a kormány 180 milliárd forint összegű IMF-hitelt a februári lejárat előtt előtörlesztett – jelentette be Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője, pénteken.
Létrehozva: 2013. január 25., 12:17 | Utoljára frissítve: 2013. január 25., 12:34

Mint mondta: előtörlesztésre csak egy olyan ország képes, amely rendkívül stabil költségvetéssel rendelkezik. Ezzel összefüggésben a nagyobbik kormánypárt frakcióvezetője úgy vélekedett: ezzel a döntéssel a kabinet nemcsak a magyar választóknak, hanem a piaci szereplőknek is világosan megüzente, Magyarország képes arra, hogy lejáró hiteleit előbb is törlessze.

Rogán Antal megjegyezte, hogy a stabil költségvetési helyzet évek óta jellemzi hazánkat, és a magyar kabinet évről-évre képes tartani a hiánycélt. Ennek kapcsán a fideszes politikus felidézte: 2002 és 2010 között a szocialista kormányoknak egy évben sem sikerült sem stabil költségvetést elfogadtatni, sem pedig a hiánycél alatt tartani az államháztartási deficitet. Hozzátette: 2004 óta Magyarország a maastrichti konvergencia kritériumokat sértette, azóta folyamatosan túlzott-deficiteljárás zajlik hazánk ellen, alapvetően a 2004 és 2010 közötti költségvetési hiányok miatt.

Mindezek mellett emlékeztetett arra is, hogy 2010-ben a kormányváltás idején egy rendkívül rossz állapotú költségvetést örökölt a jelenlegi kabinet. Ugyanakkor jelezte, hogy a kormány beavatkozása nélkül 7 százalék lett volna a 2010-es költségvetési hiány. Rogán Antal elmondta: 2011-ben és 2012-ben is képesek voltak tartani a deficitcélt, és ez véleménye szerint így lesz 2013-ban is. Hozzátette: jelen döntésével a kormány világossá tette, hogy az ország pénzügyi helyzete és költségvetése is stabil.

Annak a hitelnek az előtörlesztésére kerül most sor, amelyet Magyarország korábbi kormányai az IMF-től vettek fel – hívta fel a figyelmet, hozzáfűzve: akkor e hitelek felvételére Magyarország azért kényszerült, mert nem volt stabil a költségvetése, bankrendszere rossz állapotban volt, és a devizatartalékok alacsony szinten voltak. Mindezek eredményeként 2008-2009-ben hazánk költségvetési helyzete megingott, és a Gyurcsány – Bajnai kormányok 8,5 milliárd euró IMF-hitelt vettek fel és 5,5 milliárd eurót az Európai Bizottságtól.

A visszafizetés ütemezésével kapcsolatban Rogán Antal kifejtette, hogy 2014. március 30-ig az IMF-hitelek nagy részét vissza kell fizetni, annak két kisebb részét 2014 júniusában illetve szeptemberében kell törleszteni. Jelezte azt is, hogy az előző kormányok által felvett hitelt a mostani kormánynak 2014. március 30-ig 99 százalékban törlesztenie kell. Az Európai Bizottság által nyújtott hitel első részletét 2011-ben kellett visszafizetni és további két részletet 2014-ben és 2016-ban kell majd törleszteni – közölte.

Összegzésében a frakcióvezető rámutatott, hogy a költségvetést érintő kritikák megalapozatlanok azoktól a politikai pártoktól – nevezetesen az MSZP-től és utódszervezeteitől -, amelyek az előző nyolc esztendőben egy évben sem voltak képesek nemhogy hitelek előtörlesztésére, de még csak a költségvetési helyzet stabilizálására sem.

Kérdésre válaszolva Rogán Antal elmondta: az intézkedés egyértelműen mutatja, hogy „Magyarországot komolyan lehet venni”, hazánk egy olyan ország, melynek piaci helyzete nem ingatag, a magyar devizát pedig felesleges támadni, mert a kormány képes azt megvédeni. Ez egy egyértelmű és világos üzenet a nemzetközi piacok fel, aminek a magyar vállalkozások és családok is hasznát fogják látni a későbbiekben – tette hozzá.

Az útdíj-tendert érintő felvetésre reagálva Rogán Antal úgy fogalmazott: a magyar kormány képes arra, hogy elhatározásainak érvényt szerezzen. Példaként többek közt a különadókat és a tranzakciós illetéket említette, megjegyezve, hogy ezen intézkedéseket is többnyire szkeptikusan fogadták. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra: a kormánynak évközben is van lehetősége alternatív megoldások mérlegelésére. Egy másik újságírói felvetésre válaszolva a frakcióvezető elmondta: a magyar adósságszolgálat lejáratait lehetőleg a piacról kell biztosítani, mert az jelent nagyobb garanciát az országnak.