Schmidt Csaba (Fidesz-KDNP) hozzátette: az önkormányzat ezzel próbál a lakóknak segítséget nyújtani a rezsiszámlák további csökkentéséhez. A pályázati formában elérhető támogatást azok a társasházak vehetik igénybe, amelyek korábban már mérhetővé és szabályozhatóvá tették a távfűtést, illetve a szigeteléssel együtt a fűtéskorszerűsítést is elvégzik.
A polgármester tájékoztatása szerint kikérték a társasházkezelők véleményét, ezután született döntés a fűtéskorszerűsítési program elemeinek bővítésére. A pályázat feltételeit február végéig dolgozzák ki. A most bejelentett szigetelési programon túl fűtéskorszerűsítésre évente 100 millió forint van a város költségvetésében. Tatabányán az országban a legkedvezőbb a tömbházak fűtéskorszerűsítési programja, költségosztással történő mérésnél 25 százalékos önerővel és 75 százalékos vissza nem térítendő, önkormányzati támogatással valósulhat meg a beruházás - ismertette Schmidt Csaba.
A felújított épületekben 50-60 százalékkal csökkent a hőfelhasználás
Moskovics Krisztina, a program koordinálását végző Távfűtési Rendszert Fejlesztő Közhasznú Nonprofit Kft. vezetője elmondta, eddig 90 épület 2300 lakásában korszerűsítették a fűtési rendszert. A szabályozható radiátorszelepek beépítésével és a mérési lehetőség biztosításával átlagosan több mint 30 százalékos megtakarítást értek el a lakók.
Több házban elvégezték a homlokzati hőszigetelést és az ablakok cseréjét is, ezekben az épületekben a hőfelhasználás 50-60 százalékkal csökkent. Tatabányán 22 ezer lakásban biztosít távfűtést az önkormányzati tulajdonú Komtávhő Zrt., mely évente 145 Megawatt hőt vásárol a részben önkormányzati tulajdonú Tatabánya Erőmű Kft-től és 200 kilométernyi vezetékhálózaton juttatja el a lakóházakig.
Egységes irányítás Tatabánya önkormányzati cégeinél
Egységes irányítás alá vonja a tatabányai önkormányzat azokat a cégeit, melyekben többségi tulajdonnal rendelkezik, az intézkedéstől azt várják, hogy az új szervezet hatékonyabb város- és ingatlanfejlesztő munkát végezhet - mondta el a polgármester.
Schmidt Csaba (Fidesz-KDNP) tájékoztatása szerint a hasonló cégeket összevonják, például egy szervezetbe kerül a rendezvényszervezéssel és a kulturális tevékenységgel foglalkozó társaság, egységesítik a társasházkezelés és a karbantartás szerveit, illetve a közterületek kezelését végző cégeket.
A tatabányai önkormányzat többségi tulajdonában álló cégek vagyona 15,5 milliárd forint, éves árbevételük meghaladja a 18 milliárd forintot és 300 embernek adnak munkát. Az összevonást úgy hajtják végre, hogy a Komtávhő Zrt., a városi távhőszolgáltató lesz a cégcsoport központja, várhatóan a társaság neve is megváltozik.
A polgármester elmondta: részletes vizsgálatokat végeztek az összevonás hatásairól. Az új szervezet kiépítése az első évben 46 millió forint kiadást jelent, azonban a második évben már hatmillió forint, majd a következő években mintegy 35 millió forintos megtakarítással számolnak. A társaságok 2014 januárjától már egységes irányítás alatt működnek.