fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarország sosem akart készenléti hitelkeretről tárgyalni
2013. február 4., 08:23
"Egyetlen olyan számunk nincsen, amely alátámasztaná, hogy készenléti hitelt kellene felvenni” – hangsúlyozta a kormányszóvivő az M1 A lényeg című műsorában.

Magyarország 2011. november 11-én jelezte, hogy hogy az IMF-fel megbeszéléseket kíván folytatni elővigyázatossági hitelkeretről. Az ország soha nem is akart tárgyalni készenléti hitelkeretről – mondta Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 A Lényeg című műsorában.

Mint mondta, a készenléti hitelkeret – amelyet a Gyurcsány-Bajnai kormány vett fel 2008 végén, és a jelenlegi kormánynak kell visszafizetni – akkor veszi fel egy ország, ha költségvetési problémái vannak, „magyarul a csőd szélén áll, nem tud fizetni”. Magyarországnak semmi ilyen problémája nincsen – fejtette ki a szóvivő, hozzátéve, hogy az ország a piacról tökéletesen finanszírozza magát, csökkenti az államháztartási hiányt, az államadósságot.

„Egyetlen olyan számunk nincsen, amely alátámasztaná, hogy készenléti hitelt kellene felvenni” – mondta Giró-Szász András. Kiemelte: Magyarország jelenlegi számaival elővigyázatossági keretet, vagy flexibilis hitelkeretet szoktak felvenni, mint ahogyan Lengyelország, Mexikó vagy Kolumbia is tette.

Magyarországnak semmiféle hitelre nincs szüksége

Arra a felvetésre, miszerint brüsszeli források szerint az IMF álláspontja az, hogy Magyarországnak semmiféle hitelre nincs szüksége, azt mondta: ez így igaz, éppen ezért a kormány nem is hitelt akart felvenni.

Az elővigyázatossági hitelkeret azt jelenti, hogy nem veszünk fel pénzt. Azonban akkor van ilyen típusú segítségre szükség, ha a piacokon alakul ki anomália, hogy ezeket az országokat külső tényezők ne rontsák le olyan helyzetbe, mint amilyenbe azok az országok vannak, amilyenben volt 2008-ban Magyarország - fejtette ki a szóvivő.

Mint mondta, a pénzpiaci kamatok összességében egy évben 100 milliárd forinttal kerülnek többe, mint az IMF-hitel. Mivel azonban az IMF csak készenléti hitelkonstrukciót hajlandó adni, olyan intézkedéseket kért volna, ami az elmúlt két év intézkedéseit ellehetetlenítette volna: nem lehetett volna a bankokra, energetikai szolgáltató cégekre adókat kivetni, amellyel a lakosság terheit csökkentik, nem lehetett volna rezsit csökkenteni, nem lehetett volna a devizahiteleseknek nagymértékű segítséget nyújtani, nem lehetett volna a nyugdíjat reálértéken tartani - mondta Giró-Szász András.

Az IMF önkritikát gyakorolt

Hozzátette: az IMF maga gyakorolt önkritikát januárban, mikor azt mondta, hogy helytelen politikát folytattak az elmúlt évtizedben, mikor ilyen megszorító, a társadalmat sújtó politikát erőltettek a tagállamaikra. A két szakértői kijelentés után pedig Christine Lagard, az IMF vezetője is megerősítette, hogy ez egy helytelen politika volt.

A szóvivő kifejtette: a hitelt felvevő Bajnai Gordon megszorító lépéseket tett meg, elvett egyhavi nyugdíjat és egyhavi bért a közszférában, bevezette az ingatlanadót. Ez a kormány nem vezetett be ilyen típusú intézkedéseket, ugyanakkor az utolsó fillérig, az eddig esedékes pénzeket visszafizette ebből – emelte ki.

Nagyon kritikus helyzetben volt az ország 2008-ban, azonban a különböző tagállamok – az ugyanilyen kritikus helyzetben lévő görög, ír, portugál, európai uniós tagállamok - 2-3, vagy 4 hónapot tárgyaltak, a magyar kormány pedig 3 hét alatt aláírta a hitelszerződést – hangsúlyozta Giró-Szász András kiemelve, hogy elhamarkodott, és nem biztos, hogy a „mozgásteret teljesen bejáró” magyar kormányzati cselekedetről beszélünk.

Az eszközökről, s nem a célról folyik a vita

Határozottan látszik, hogy az IMF a nyugdíjkorhatárt emelni kívánja, továbbá személyi jövedelemadó-növelést kívánnak a progresszív kulcsok bevezetésével, erős privatizációt szorgalmaznak, és a bankszektor nagyobb mértékű megsegítését, a bankadók csökkentését szerették volna – hangsúlyozta a szóvivő. Az IMF figyelmeztette Portugáliát, Írországot, hogy nagyobb mértékben juttasson a bankszektorba pénzt a felvett hitelekből, mert akkor tudja lehívni a következő hitelét – fejtette ki Giró-Szász András.

„Mi egy eszközpolémiát folytatunk az IMF-fel, nem egy célpolémiát, a kormány viszi a céljait tovább: rendbe tette az magyar államadósságot, az államháztartást, nő a foglalkoztatás, közben a folyófizetési mérlegünk pluszos, a cél hogy minden jól és így működjön, ez csak egy eszköz, mindegy hogy ezzel, vagy enélkül” – mondta a kormányszóvivő.

(hirado.hu - fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Giró-Szász: Stabil az idei költségvetés
Cikk: Orbán: Minden megállapodás létrejött