Az egy főre jutó támogatásunk 712 ezer forint lesz, szemben a mostani 660 ezerrel. Ezzel Litvánia mögött a második hely a miénk. Hazánknak összesen 7080 milliárd forint jut. Ez a bruttó nemzeti jövedelem (GNI) 3,6 százalékának felel meg. E tekintetben csak Bulgária előz meg minket. A mostani ciklusban a hetedikek voltunk ebben a sorrendben. A nettó pozíció teljes összegét tekintve pedig a harmadik helyen leszünk, szemben a jelenlegi ötödikkel. Mindezt úgy érte el a kormány, hogy eközben az Európai Unió költségvetésének összege csökken. Azt is sikerült kiharcolni, hogy megmaradjon a korábban vitatott áfaelszámolás lehetősége, így a fejlesztések 75 százalékos uniós támogatási részaránya 85 százalékra emelkedik hazánk esetében, ami 210 milliárd forint megtakarítást jelent a magyar költségvetésnek. A vállalkozások szemszögéből annyi azért kívánatos lenne, ha sokkal egyszerűbben élhetnének egy önerő biztosítást segítő hitellel, illetve az előleglehívás lehetőségével. Pozitívum, hogy a legszegényebb magyar régióknak jutó támogatás sem csökken, sőt az elmaradott térségek hátrányos helyzetét az EU plusz 1,56 milliárd euróval kompenzálja majd. A tortára habként a kormány sikeresen kialkudott 48 millió eurót a fiatalok munkanélkülisége elleni küzdelemére.
Ennyit a tárgyalás mérlegéről!
Épelméjű ember ilyenkor hátradől a fotelban, kinyit egy üveg bort. Ám úgy tűnik az ellenzéknek nincs dugóhúzója, képtelen lelazulni, örülni meg végképp nem tud. Nem hiszek a dögöljön meg a szomszéd tehene mentalitásban, ők igen. Holott a kormány sikere az övék is (lehetne), hiszen ezekből az eurókból a liberális, a szocialista vagy a szélsőjobbos vállalkozók is részesedhetnek. Főleg annak fényében, hogy a jelenlegi tizenöt helyett hatvan százalék jut majd gazdaságfejlesztésre.
Az ellenzék mégis vészharangot kongat. Elképzelem, amint a pénteki bejelentés előtti egyik éjszakáján Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának vezetője forgolódott ágyában, nem jött álom a szemére. Aztán felpattant, odaült az íróasztalához, s hajnalig törte a fejét. Bár a számokat még nem látta, remegő kézzel ugyan, de kitartóan fogalmazta közleményét. Már pirkadt, mire a sokadik papírra vetett agymenés után megszületett a mű mű. Szerinte az Orbán-kormány nem tudta érvényesíteni a magyar nemzeti érdekeket a költségvetési vitában, s mindez az Orbán-kabinet fejlesztési és Európa-politikájának teljes csődjét bizonyítja. Magyarország ezért túl nagy árat fizet.
„Könny szökött a szemembe” annál a résznél, amikor azt olvastam, a szocialisták csalódtak, mert Magyarország 4,6 milliárd eurót vesztett a jelenlegi költségvetési időszakhoz képest. Mondják ők, akik kaotikus pénzlehívási rendszert hagytak maguk mögött, szerény kifizetési mutatókkal. A „bölcs” Tabajdi szerint a Fidesz „antidemokratikus, Európa-ellenes külpolitikájával” jelentősen beszűkítette hazánk érdekérvényesítő lehetőségeit. Végezetül jó szocialista módjára leszögezte, a magyar szocialista EP-képviselők el fogják utasítani a költségvetést a parlamenti szavazás során.
A teljes publicisztikát a magyarhirlap.hu-n olvashatja.