A Horváth László kormánymegbízottal közösen, az Egri Polgárok Házában megtartott sajtótájékoztatón Nyitrai Zsolt az előzményeket felidézve utalt arra: 2002 és 2010 között a szocialisták kormányzása idején a villany ára 100, a gázé 150, a vízé pedig 70 százalékkal emelkedett.
Hozzátette: a Magyar Szocialista Párt mindig is a szolgáltatók pártján állt, nem az emberekén, ám 2010-ben az új kormány befagyasztotta ezeket a díjakat. Minderre nagy szükség volt, hiszen egy átlagos magyar család havonta 74 ezer forintot fordított rezsire, ami hatalmas terhet jelentett, ezért határoztak úgy: tovább mérséklik a közüzemi díjakat.
Tudjuk, hogy ez a folyamat nem megy zökkenők nélkül – folytatta Nyitrai -, ám annyit megígérhetek, hogy azon szolgáltatókat, akik akadályozzák a díjak csökkentését, akik trükköznek, azokat le fogjuk törni. A honatya elmondta: a legutóbbi gyulai frakcióülésen felkérték Magyarország Kormányát, folytassa ezen a téren elkezdett intézkedéseit.
Ezt követően született meg a döntés, miszerint 2013. július 1-jétől a szolgáltatók csökkentsék víz- és csatornadíjaikat, valamint a palackos gáz árát is. Ennek következtében egy magyar család éves rezsiköltsége évente 80-90 ezer forinttal lesz kevesebb, ami havonta 7500 forintnyi megtakarítást jelent majd. Nyitrai Zsolt végül arra kérte a Heves megyei ellenzéki képviselőket, hogy végre álljanak át a szolgáltatók pártjáról az emberek pártjára, és támogassák a kormány törekvéseit.
Horváth László kormánymegbízott arról szólt, hogy megkezdődtek az egyeztetések a vízművek képviselőivel, ugyanakkor továbbra sem világos, milyen módszerrel határozzák meg az árakat. Ugyanakkor a társadalom igazságérzetét az is sérti, hogy a vízműszolgáltató cégek vezetői több milliós fizetéseket vesznek fel. Mindenesetre a kormányhivatal javaslatokat juttatott el a kormánynak ebben a témakörben.
Fontosnak tartjuk – szögezte le -, hogy a szolgáltatók integrációja felgyorsuljon, s ezzel tegyük átláthatóvá a költségeket, ugyanakkor azt is elengedhetetlennek tartjuk, hogy a vízművek a jövőben non-profit módon működjenek, s ne a profit növelésére törekedjenek.
Végül bejelentette: az árképzésnél figyelembe kell venni a helyi adottságokat, mert elfogadhatatlan, hogy egy kis faluban többet fizessenek az emberek a vízért, mint a nagyobb városokban.