A helyi, közel 12 státusirodának egészen a jövő év márciusáig szólt a működési szerződése a Határon Túli Magyarok Hivatalával (HTMH), amely azt felbontotta, és csupán a tavalyi év december végéig kötötte meg az illetékesekkel. A státustörvény végrehajtása Kárpátalján tehát leállt. Indokairól és további terveiről a magyar kabinet nevében a HTMH semmilyen formában nem értesítette a státusirodákat, csupán nem hosszabbította meg a kontraktusokat, ezért az irodák munkatársai január 1-től fizetetlen kényszerszabadságot vettek ki.
- A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) az érintett státusirodák nevében hivatalos úton indoklást kért a HTMH-tól, ám válasz ez idáig nem érkezett - közölte Kovács Miklós, a kulturális szövetség elnöke, aki szerint ezzel a lépéssel a magyar kormányzat durva provokációt követett el a kárpátaljai magyarok, és ezen belül a KMKSZ ellen.
A státustörvény végrehajtásával kapcsolatban 2001-től működik az információs irodák hálózata. Összességében egy központi és 11 regionális iroda látja el ezt a tevékenységet, a Lvovi és Kijevi irodákat is beleértve. Tevékenysége során az irodahálózat mintegy 120 ezer különböző kérelmet fogadott be. Ebből 108 ezer a magyar, 3500 a hozzátartozói, 5700 a diák és 1700 a pedagógusigazolvány iránti kérelem. A hálózat a kérelmeken kívül mintegy 18 ezer ügyirat és hozzávetőlegesen 50 ezer magyarigazolvány továbbításában vett részt. Tevékenységüknek során a kárpátaljai magyar lakosság több mint 71 százaléka igényelt és kapott magyarigazolványt. A pedagógusok mintegy fele, a diákoknak pedig negyede élt a törvény adta lehetőséggel. Ezzel az igénylési aránnyal a kárpátaljai magyarok az egész Kárpát-medencében az első helyen állnak.
Az üggyel kapcsolatban megkerestük Bálint-Pataki Józsefet, a Határon Túli Magyarok Hivatalának (HTMH) elnökét, akit saját
szavai szerint "nagy meglepetés" ért, amikor megtudta, hogy a kárpátaljai státusirodák átmenetileg bezártak, ugyanis a hivatal nem hosszabbította meg az illetékesekkel a működési szerződést. Szerinte az irodák kényszerszünete "egyoldalúan" lett eldöntve. Mint elmondta: a hivatal munkatársai szóban jelezték a KMKSZ- nek, hogy az irodák további munkájáról egyeztetni kellene. Hozzátette: szerinte valótlanok a KMKSZ azon állításai, miszerint a jelenlegi magyar kormány a HTMH-n keresztül akarná ellehetetleníteni a szervezetet. - Bár Kárpátalján már egyre kevesebb a munka, hiszen a helyiek mintegy 70 százaléka megkapta a szükséges igazolványokat, a HTMH kifejezetten számít a KMKSZ további közreműködésére, de be kívánja vonni a munkába az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetséget (UMDSZ) is - közölte Bálint-Pataki.
- Az UMDSZ több helyen eddig is besegített a státusirodáknál, és a szóbeli egyeztetéseken csupán annyi hangzott el, hogy a hálózatot át kell alakítani - reagált Kovács Miklós, a KMKSZ vezetője. Szerinte mindenképpen "érdekes" tény, hogy bár a HTMH csupán technikai okokkal magyarázza a szerződések megnem hosszabbítását, a többi határon túli státusiroda zökkenőmentesen és hivatalos szerződéssel ellátva működik jelenleg is.
Tar Zsuzsanna
MNO - fidesz.hu