Az Európai Unió által figyelt fontosabb gazdasági mutatók közül egy kivétellel mindben jelentős előrelépés történt, egyedül a növekedéssel van probléma – tette hozzá Giró-Szász András. A gazdasági növekedéssel azokban az országokban volt a legnagyobb probléma, amelyeknél különösen magas volt az államadósság mértéke, ezért küzd a magyar kormány az adósságszint csökkentéséért – jegyezte meg.
A kormányszóvivő arról is beszélt, hogy Magyarország jelentős fordulatot hajtott végre a tavalyi évben akkor, amikor a szolgáltató szektorral szemben a termelő szektorra helyezte a hangsúlyt. Ezen a területen komoly tőkebehozatal történt, a rendszerváltás óta eltelt időszakban 16 milliárd eurónyi német tőke áramlott be, ebből 5 milliárd csak az elmúl két évben érkezett – hangsúlyozta. Giró-Szász András emlékeztetett: az Európai Bizottság tavaly novemberi országjelentése kimondta, hogy az európai tendenciákkal ellentétben növekedést vár Magyarországon 2013-ban.
Sikeres volt az ország idei első nemzetközi kötvénykibocsátása: csaknem négyszeresen jegyezték túl a kedden kibocsátott dollárkötvényeket. A kormányszóvivő szerint ez bebizonyította, hogy Magyarország képes finanszírozni magát, van bizalom a magyar gazdaságpolitika iránt, ami egyben kiszámítható is, hiszen 5-10 éves államkötvényeket kötöttek le. Giró-Szász András kiemelte: ezek az állampapírok nem hoznak magukkal olyan korlátozásokat, amelyeket például egy IMF-hitel tett volna. A hitelért cserébe a Nemzetközi Valutaalap nem engedi például a román kormánynak, hogy államilag megszabja a közüzemi díjakat, és a devizahiteleseket sem segíthetik árfolyamgáttal vagy csökkentett devizatörlesztéssel - mondta a kormányszóvivő a Közbeszéd című műsorban.