A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében utalt arra: az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozatával nyilvánította február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává, arra emlékezve, hogy 1947-ben ezen a napon tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták el a Szovjetunióba a Független Kisgazdapárt akkori főtitkárát, Kovács Bélát. Az első Orbán-kormány által elfogadott határozat értelmében ezen a napon minden középfokú oktatási intézményben is a kommunizmus áldozataira emlékeznek.
Jövő hétfőn bárki ingyen léphet be a Terror Háza Múzeumba, amely az elmúlt évtizedben több mint négymillió látogatót fogadott, és "mára nemzeti emlékhellyé vált" - írta a tárca. Itt délelőtt 9 órától ismert személyiségek csatlakoznak a látogató csoportokhoz. Délután 3 órától pedig Schmidt Mária, a múzeum főigazgatója, valamint Kovács Zoltán társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár tart rendhagyó tárlatvezetést a diplomáciai testület képviselőinek, valamint Magyarországon tanuló külföldi diákoknak. A KIM tájékoztatása szerint a kormány este 7 órára várja a Lánchíd budai hídfőjéhez mindazokat, akik el szeretnék helyezni az emlékezés mécseseit a kommunista diktatúrák áldozatainak tiszteletére.
A közleményben azt írták: a kommunista diktatúrák halálos áldozatainak számát világviszonylatban 100 millióra becsülik, Kelet-Európában a számuk eléri az egymilliót. "Ennyien vesztették életüket éhínségben, kényszermunkatáborban vagy kegyetlen kivégzés által. Jóval többre tehető ugyanakkor azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított" - fogalmazott a minisztérium. A kommunizmus áldozatainak emléknapjáról további részletek találhatók a kommunizmusaldozatai.kormany.hu honlapon - közölte a KIM.