fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Elindult az érdemi párbeszéd a mátrai áramszünetek ügyében
2013. február 19., 16:32
Elindult az érdemi párbeszéd a mátrai áramszünetek ügyében. Az áramszolgáltató hálózatfejlesztésért felelős felsővezetése, az erdészeti hatóság, a nemzeti park, az erdészet illetékesei személyesen hallgatták meg a környék legnagyobb fogyasztóinak és az önkormányzat képviselőinek panaszait. Ismert: Balázs József országgyűlési képviselő egy hete fordult a nyilvánossághoz a Mátra lakóit és vállalkozásait bosszantó sorozatos áramszünetek ügyében, és egyeztetésre hívta a megoldásért tenni tudó szereplőket is. Kedden a helyszínen, Mátraszentimrén lezajlott az első érdemi, széleskörű egyeztetés, ahol egy asztal mellé sikerült ültetni gyakorlatilag minden érdekelt felet, és körvonalazódik a megoldás is.

Balázs József, a térség országgyűlési képviselőjének vitanyitója szerint örvendetes, hogy a figyelemfelhíváson túl az érintettek elindulnak a probléma megoldásához vezető úton, és jelezte az áramszolgáltató képviselőinek: immár a fejlesztési tárca is figyelemmel kíséri a történéseket. Csak Mátraszentimre környékén 600 ott élőt, 2000 szállásférőhelyet, illetve 1700 hétvégi ház tulajdonosát érintik az ismétlődő áramszünetek – hangzott el a megbeszélésen a mátraszentimrei Polgármesteri Hivatalban. A Mátrában élők többsége az idegenforgalomból él, ezért alapvető kérdés az áramszolgáltatás biztonsága.

Másfélmilliárd forint lenne a környék teljes elektromos hálózatának cseréje, a hálózat fejlesztése a mátrai térségben nem teljesen követte a turisztikai infrastruktúra gyors bővülését – ismerte el a megbeszélésen az áramszolgáltató. Béres József, az ÉMÁSZ Hálózati Kft. ügyvezetője arról számolt be: idén 17 üzemzavarról kaptak bejelentést, ebből 7 eset bizonyult két órát meghaladónak. Ez az adat szerintük valóban több, mint az évente átlagosnak mondható 6-11 térségi üzemzavar. Az elmúlt években a vezetékek nyolcvan százalékát stabilabbra cserélték a környékben, így a meghibásodások aránya ma még jobbnak is számít, mint évekkel ezelőtt – húzta alá a szakember.

A négy legnagyobb felső-mátrai áramfogyasztó – Sípark, Hotel Narád, Grand Hotel Galya, Geofaber Zrt. - képviselői között a térségben bányafelszámolást végző Geofaber Zrt. műszaki vezetője arról tett említést, hogy az ő munkájukban minden egyes félórás áramkimaradás félnapos kiesést okoz: áram nélkül megállnak a bányaliftek, miközben biztonsági okokból ilyenkor mielőbb ki kell üríteni a bányát. Szorgalmazta, hogy áramkiesés esetére lehetőség szerint próbálja meg őket előre tájékoztatni a szolgáltató. A Sípark részéről Erbeszkorn Tamás közölte: a kiváló idei hóviszonyok, a hosszú szezon ellenére az áramkrízis miatt januárban húsz százaléknyi vendéget veszítettek el.

A Mátrai Tájvédelmi Körzet vezetője, Urbán László kifejtette: a természetvédelem nem támogatja az erdei nyiladékok szélesítését, a földkábelt előnyösebbnek találják, de vannak olyan rétek, lápok, ahol ez sem megoldás. Dudás Béla, az Egererdő Zrt. mátrafüredi erdészetének első embere leszögezte: az errefelé jellemző bükkfák nehezen bírják a terhelést, könnyen törnek, külsőre pedig nem lehet megmondani, mely fák veszélyesek.  A nyiladékok szélesítése szerinte már túl nagy tájsebet okozna, ráadásul a fák a nyiladékok mellett mindig a fény – tehát leginkább a vezetékek – felé törekednek. A gallyazás veszélyes és költséges munka.

Stuller András, Mátraszentimre polgármestere felajánlotta, hogy az első kilométernyi földkábel-lefektetés költségét felvállalja a település, mivel az önkormányzat is lényegében az idegenforgalmi adóbevételre építhet. Hozzátette: információi szerint többnyire ugyanazon a rövid szakaszon történnek vezetékszakadások, itt kellene földkábelt fektetni, a legkritikusabb részeken.

Az áramcég kinyilvánította: a szolgáltatás gyorsabb helyreállítása érdekében rövid időn belül automatizált, távvezérelhető eszközöket épít be itteni rendszerébe, így a többórás kimaradások néhány percesre csökkenhetnek. A nagyfogyasztók számára egyedi kapacitás-felmérést biztosítanak, és a velük kötendő üzemviteli megállapodásban azt is rögzítik, hogy probléma esetén megpróbálják értesíteni őket, mikor állhat helyre a szolgáltatás.

Dr. Boross Norbert, a cég szóvivője hozzátette: a lakossági fogyasztók számára kiadványt állítanak össze, milyen eszközökkel védhető ki az áramkrízis. Két-három éven belül fejlesztéseket léptetnek életbe a Mátrában, különböző új betáplálási pontokkal. Addig a nagyfogyasztókat arra kérték: gondoskodjanak további betáplálási lehetőségekről, és vásároljanak aggregátorokat. Felhívták arra is a figyelmet, hogy a légvezetékek és a földkábelek kapcsolása újabb gondokat okozhat.

Az áramszolgáltató kezdeményezte rendkívüli bejárás megtartását is a vezetékre veszélyes fák felderítésére, és az erdészettel és az erdőtulajdonosokkal is egyeztetnének, hol, melyik fát kell csonkolni. Úgy vélték, a földkábelek lefektetése esetén a fák gyökerei okozhatnak bajt. Az erdőhatóság részéről elhangzott: megalapozott szakmai vélemény birtokában nyitottak egyes fák kivágására, ha szükséges.

Balázs József vitazárójában hangsúlyozta: amennyiben törvényi módosításokat kellene eszközölni, nyitott a közvetítésre, csakúgy, mint a hatóságokkal való párbeszédre a vezetékek fejlesztésénél a mátrai polgárok, az ott vállalkozók, pihenők érdekében.

A felelősségi kérdések tisztázása után abban lényegében mindenki megegyezett, hogy további egyeztetésekre is szükség lesz, hiszen a meghibásodás-statisztikai adatok korántsem tükrözik a probléma nagyságát, ha a Mátra idegenforgalmi presztízse forog kockán. Ráadásul nem csak itt, de a Mátra egyéb részein is bajt okoznak az áramingadozások, amennyiben a Felső-Mátrában elszakad egy vezeték. Ez pedig aggasztó lehet annak fényében, hogy a térség több milliárdnyi nyertes turisztikai pályázattal gazdagodott csak az elmúlt hónapokban.

(fidesz.hu)