Mint köztudott, a Fidesz-KDNP kormány szándéka szerint, a magyar állam átvállalja a települések adósságállományát, így az 5000 fő lakosságlétszámot meghaladó települések adósságállományának is meghatározott részét. A soproni képviselőtestület pénteki ülésén dr. Simon István alpolgármester előterjesztői kiegészítésében kifejtette: a Fidesz-KDNP kormány az önkormányzatok és az emberek érdekében valóban több pénzt ad az önkormányzatoknak és több pénzt ad az embereknek, szemben a 2002-2010 időszak Gyurcsány-Bajnai kormányok be nem tartott ígéreteivel.
Az Orbán-kormány vitathatatlan módon támogatja az önkormányzatokat, úgy, hogy részint több feladatot levett már az önkormányzatok válláról, másrészt pedig, úgy, hogy az önkormányzatok adósságállományát teljes egészében vagy részben átvállalja. Külön történelmi jelentőségűnek számítanak nem csak országos, de európai viszonylatban is a rezsiköltségek csökkentésére irányuló intézkedések, amelyek minden magyar családnak támogatást jelentenek.
Az önkormányzat adósságátvállalása Sopron életében is történelmi jelentőségű tett, mint ahogyan a testület jelenlévő tagjai is egyértelműen annak tartották hozzászólásaikban. A pénteki közgyűlési határozat azt is jelenti, hogy megkérdőjelezhetetlen és vitathatatlan tény, hogy a jelenlegi kormány valójában több pénzt juttat az önkormányzatoknak és az embereknek.
Minden körülményt mérlegelve a legörömtelibb és dicséretesebb tett volt a pénteki szavazás, ezért is érthetetlen, hogy a szocialisták nem tartották fontosnak részt venni a közgyűlésen, és azt sem tartották fontosnak, hogy szavazatukkal támogassák a Sopron számára fontos döntés meghozatalát - szögezte le.
Ezt több képviselő is szóvá tette, tekintettel arra, hogy 2002 és 2006 között éppen a szocialisták voltak azok, akik helytelen döntéseikkel, rossz, jó erkölcsbe is ütköző szerződésekkel az adósságlejtőre állították Sopront – hangzott el a közgyűlésben. Mindazok, akik Sopronban a várost anyagilag megterhelő mélygarázst megszavazták, az apartmanházat, a tűzoltólaktanyát és egyéb hátrányos szerződésekről is döntöttek, most, a város adósságállományának rendezéséről szóló egyértelműen pozitív és örömteli, az emberek érdekét szolgáló döntésnél nem tartották fontosnak résztvenni a döntéshozatalban. A jelenlévő Jobbik-os és LMP-s két képviselő a maga részéről is konstruktív módon támogatta az örömteli aktust, amely Sopronnak lehetőségeket teremt majd a jövőbeli működéshez és fejlődéshez.
Az előterjesztéshez fűzött zárszavában dr. Simon István alpolgármester jó szellemiségűnek nevezte a hozzászólásokat egy olyan konstruktív közegben, ahol jó ügyet szolgálva jó együtt lenni és a város gyarapodásáról közösen dönteni. Sopron különleges helyzetét, történelmi múltját, földrajzi elhelyezkedését és egyéb közsmert tényt is figyelembe véve kezdték meg a konszolidációs tárgyalásokat a város érdekében, bizakodva abban, hogy Sopron és a soproniak számára a lehető legkedvezőbb döntés születik majd az itt élők érdekében.
Az adósságkonszolidáció a kormánynak az egész ország iránti, különbségtétel nélküli felelősségének történelmi léptékű tette.