Egy polgári oldali termék vált népszerűvé – reflektált a Hír TV Péntek8 című háttérműsorában Orbán Viktor évértékelőjére, illetve annak ellenzéki utánzására Giró-Szász András kormányszóvivő. Szerinte ez a koppintás olyan érzetet kelt, mint amikor az olimpia kedvet csinál az amatőr sportolóknak a futáshoz, de egy ideig ez még nem fog ugyanúgy menni nekik, mint a legnagyobbaknak. Arra a kérdésre, hogy Orbán beszéde ez alkalommal kinek szólt, úgy válaszolt, hogy mivel ez tájékoztató műfaj, mindenkihez, és csak az utánzók nézelődnek azon a szemüvegen keresztül, hogy kikhez szóljanak. A beszéd fő üzenete szerinte az volt, hogy a szakadék széléről visszarántott ország ma már jobban teljesít, mint 2010-ben.
Tartani fogjuk a hiányt
Arról is beszélt, hogy Brüsszel hiába jelezte újfent, hogy Magyarország nem fogja tudni tartani a 3 százalék alatti hiánycélt, a kormány, ahogyan eddig is, tartani fogja azt, nem csak 2013-ban, 2014-ben is, annak ellenére, hogy kiadásnövelő intézkedést jelent a munkahelyvédelmi akcióterv második félévi folytatása. Emlékeztetett: Olli Rehn uniós biztos is elismerte a sajtótájékoztatón, hogy a budapesti kormány nem minden intézkedését vették figyelembe a hiányprognózis megalkotásakor.
A gazdaság, illetve egyik motorja, a feldolgozóipar beindulását váróknak a kormányszóvivő azt jelezte, az adósságátvállalás (önkormányzatonként 40-70 százalék) éppen azokat a térségeket fogja helyzetbe hozni, ahol például jelentős húsipari tevékenység van. Már most sikerült városonként, régióként munkahelyek százait megmenteni a folyamat kezdeti lépéseivel. A kormányszóvivő is megerősítette, amit Orbán évértékelőjében is hangsúlyozott,vagyis hogy az uniós források növekedést teremtő, beruházásokat serkentő felhasználására készülnek a következő években.
A rezsi nagy erő
A rezsicsökkentés jelentőségét aláhúzva figyelmeztetett, hogy a bolgár kormány épp most bukott bele a villanyár-emelésbe, Romániára pedig egy Magyarország által végül kikerült IMF-ultimátum kényszerítette a jelentős rezsidíjemelést. A szolgáltatói panaszokra reflektálva elmondta, hogy a lakosságot levelekkel elborító cégek csak részigazságokról beszélnek, a bevételeiket ugyanis úgy könyvelik, hogy egyes cégeiknél veszteségként, más szárnyakon viszont még mindig óriási nyereségként jelenik meg a díjbeszedés.
Az IMF-megállapodásnak ára van
A dollárkötvény-kibocsátás kapcsán a napokban felmerült, hogy Románia néhány tized százalékkal kedvezőbben tudott kötvénykibocsátást végrehajtani, mint Magyarország, mivel megállapodott a valutalappal. Giró-Szász András ezzel kapcsolatban azt mondta, annak is utána kell nézni, hogy Románia milyen áron állapodott meg az IMF-fel. Romániában 15 százalékkal csökkentették a nyugdíjakat, 15 százalékkal a nőtt a rezsi és az IMF felülírta a teljes privatizációt, egyebek közt a tömegközlekedés és a kikötők esetében. A kormányszóvivő szerint pontosan azt látni Romániában, amit a magyar kormánynak elsődleges feladata volt elkerülni: az ország adósságspirálba került és egyre kisebb mozgástere.
A célokkal senki sem tud vitatkozni
Az felsőoktatásról szólva Giró-Szász elmondta, a kormányzati célokkal alapvetően senki sem tud vitatkozni. Az elképzelés az, hogy olyan emberek kerüljenek ki a felsőoktatásból, akik a magyar nemzetgazdaságban megtalálják majd a helyüket. Az államnak kötelessége biztosítani erre a lehetőséget, de ezek után jogos az elvárás, hogy a diákok tudásukat egy darabig Magyarországon kamatoztassák – tette hozzá a kormányszóvivő. Giró-Szász szerint nem rövid távú célok alapján kell építeni az oktatást, hanem hosszú távon úgy, hogy az később jó legyen a diákoknak és a társadalomnak is.
Cikk: | Orbán: Magyarország jobban teljesít |
Cikk: | Fidesz: Bajnaiék hátat fordítottak az embereknek |
Cikk: | A kormány tartja magát a hiánycélhoz |