A felső rakparton, a Lánchíd két oldalán megjelent több száz megemlékező mécseseket, gyertyákat helyezett el a kőkorláton. A megemlékezők között volt Kövér László házelnök, Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, közigazgatási és igazságügyi miniszter, Rogán Antal, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője, az Országgyűlés kormánypárti frakcióinak több tagja, Schiffer András LMP-s politikus, György István főpolgármester-helyettes, Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke.
A jelenlévők a vörösterror első áldozataira emlékeztek a mécsesgyújtással, ugyanis e helyen végezték ki a Tanácsköztársaság idején - 1919 április 22-én - Ifjabb Hollán Sándor korábbi államtitkárt és édesapját, miután Pauler utcai lakásukból elhurcolták őket a Vörös Őrség különítményesei.
A rendezvényen beszéd nem hangzott el, a résztvevők némán gyújtották meg mécseseiket, majd a Himnusz eléneklése után nem sokkal a tömeg egy része csendesen elvonult, míg mások még sokáig a rakparton maradtak, és egymásnak elevenítették fel a korábbi rendszer idejéből emlékeiket.
A civil megemlékezők között volt, aki a rendezvény idején két, narancssárga luftballonra kötött táblával állt a tömegben: a táblán a "nem felejtünk" felirat volt olvasható.
Hasonló megemlékezést tartottak napközben a Terror Háza Múzeumnál is, az egykori Államvédelmi Hatóság székhelyéül szolgáló Andrássy úti épület előtti áldozatok falánál is sokan helyezték el a megemlékezés mécseseit, gyertyáit.
Az Országgyűlés 2000-ben döntött arról, hogy február 25. a kommunizmus áldozatainak emléknapja. 1947-ben ezen a napon tartóztatták le jogellenesen, majd hurcolták a Szovjetunióba a Független Kisgazdapárt főtitkárát, Kovács Bélát.
Cikk: | Áder: A szocializmus bűnben fogant |
Cikk: | Rogán: Nem élhetünk békében együtt a kommunizmus jelképeivel |
Cikk: | "Tévedtek a kommunista hatalom megfélemlítői" |