Az nem tudható, hogy miként reagált a kormányfő a lelkének legapróbb rezdülését is hírül adó írásra, az viszont tudható, hogy a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) valamennyi érdeklődő munkatársát meglepte az intézmény említése. A KSH aligha tárhatta volna a nyilvánosság elé a költségvetési hiány mértékét, ugyanis decemberben nem ismerte a szóban forgó adatot. Az állami büdzsé mindenkori helyzetét ugyanis nem a Központi Statisztikai Hivatal világítja meg, hanem a Pénzügyminisztérium. A tárca által közzétett adatok természetesen mértékadóak, lévén, hogy a minisztérium sokadmagával együtt tagja a magyar statisztikai szolgálatnak (akárcsak például a Belügyminisztérium vagy a Magyar Nemzeti Bank). Adataikat alkalmanként átveszi a Központi Statisztikai Hivatal, amelynek az is rendeltetése, hogy a különböző helyeken kibocsátott számok feldolgozási módja felett módszertani felügyeletet gyakoroljon.
Mindenkit érhet baleset - tartja a mondás. Ahogyan a személysérüléses közúti balesetek statisztikáját nem a Központi Statisztikai Hivatal állítja össze (de a forrás megjelölésével közzéteszi), úgy az államháztartás és a költségvetés alakulására vonatkozó számok sem tőle származnak.
A KSH jelenti című kiadványban természetesen mindig van egy ebbe a témába vágó táblázat, amely minden egyes alkalommal feltünteti: (Adatforrás: Pénzügyminisztérium).
Még kellemetlenebb meglepetést okoz a cikknek az a kitétele, miszerint a kormányfőnek módja volt betekinteni a nyilvánosság elé még nem tárt adatokba. Még ha a Központi Statisztikai Hivatal is lenne a költségvetési adatok elsődleges forrása, az egyidejű és pártatlan tájékoztatás elvét követő intézmény épp azon van, hogy a nyilvánosság számára egy időben tegye hozzáférhetővé információit.
A Központi Statisztikai Hivatal arra kéri az érdeklődőket, a statisztikai adatok mögött lássák azt is, milyen körülményes, mennyire idő- és munkaigényes az előállításuk - s mennyire eltérő forrásokból származhatnak.
Holka László
KSH-sajtóreferens
Magyar Hírlap, 2004. január 13., 16. oldal