fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
"Bajnai hozzáállása semmit sem változott"
2013. március 4., 15:05
A Gyurcsány-Bajnai kormányok 2006-tól kezdve tudatosan „kiszárították” költségvetési szempontból a helyhatóságokat, az utolsó általuk elfogadott költségvetés úgy kezdődött, hogy 150 milliárd forintot el kell venni az önkormányzati rendszertől - jelentette ki Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke hétfői sajtótájékoztatóján.

Kósa Lajos emlékeztetett, Bajnai Gordon korábbi miniszterelnök a Hungarian Business Leaders Forum február 12-ei kerekasztal-beszélgetésén tartott előadásában azt mondta, meg kell tartani az önkormányzati rendszer reformját, hiszen "régóta kívánatos", hogy az önkormányzatok száma 3200-ról 200 környékére csökkenjen. Nem véletlen és nem is az első alkalom, hogy ezt mondta Bajnai Gordon. Mikor önkormányzati miniszter volt, már akkor is olyan tervezetet tett le önkormányzati törvény címen az asztalra, ami igazából a helyhatóságok számának radikális csökkentését irányozta elő, illetve még azt is lehetővé tette volna, hogy egy „féltanácsi rendszert” vezessen be a kormány – mondta a Fidesz ügyvezető alelnöke. Kifejtette, a kabinetnek a törvény szerint lehetősége lett volna arra, hogy az önkormányzatok helyett hozzon meg rendeleteket, határozatokat és „nem volt beiktatva bírói mérlegelés és fellebbviteli lehetőség”.

Azóta sok víz lefolyt a Dunán, de úgy látszik, a hozzáállása semmit sem változott Bajnai Gordonnak – jelentette ki Kósa Lajos, aki úgy fogalmazott, Bajnai Gordon minisztersége, majd miniszterelnökségének idején „igazi Canossa-járáson mentek keresztül az önkormányzatok”. Mint mondta, 2006-tól kezdve a Gyurcsány-Bajnai kormányok tudatosan „kiszárították” költségvetési szempontból a helyhatóságokat, az utolsó általuk elfogadott költségvetés úgy kezdődött, hogy 150 milliárd forintot el kell venni az önkormányzati rendszertől.

Ennek eredményeképpen, ahogy a központi költségvetés és az emberek, az önkormányzatok is adósságcsapdában találták magukat – jegyezte meg az előző gondolattal összefüggésben Kósa Lajos, hozzátéve, ezt a helyzetet konszolidálta az Orbán-kormány, közel 2000 helyhatóság adósságállományának átvállalásával; az 5000 fő alatti településeknél teljes körűen, az ennél nagyobb lélekszámúaknál pedig 40-70 százalék között, adóerő-képességük függvényében.

Kósa Lajos elmondása szerint most ért véget az a folyamat, hogy mindegyik önkormányzat elfogadta saját költségvetését, és aláírták az állammal az adósságkonszolidációs megállapodásokat is. A fideszes honatya rámutatott, az Orbán-kormány amellett, hogy rendezte az önkormányzatok adósságát, folyamatosan képes volt három százalék alatt tartani az államháztartási hiányt, és különböző lehetőségekkel „mindent megtett az adósságcsapdában lévő emberek támogatásáért”.

A Fidesz ügyvezető alelnöke arról is beszélt, „a szocialisták egyetlen vágya sem igazolódott”; az önkormányzati rendszer működőképes, és „olyan pályára állt, ami a további eladósodást kizárja”. „Isten őrizzen, hogy a szocialisták, vagy Bajnai Gordon még egyszer hozzápiszkáljanak, vagy -babráljanak az önkormányzati rendszerhez, mert abból eddig csak katasztrófa következett be” - hangsúlyozta Kósa Lajos.

Az, hogy hogyan képzeli Bajnai Gordon, hogy 3200 önkormányzatból 200-at csinál, még csak el sem lehet képzelni, mindenesetre ez olyan „brutális kijelentés”, ami teljes mértékben rá vall – vélte Kósa Lajos, hozzátéve, Bajnai abszolút figyelmen kívül hagyja az emberek véleményét, hogy nekik is joguk van beleszólni a saját életükbe, megmondani, milyen településen kívánnak lakni.

(fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: 3000 önkormányzat látná kárát, ha ismét Bajnai döntene
Cikk: Kósa: Világos, hogy Bajnaiék adót akarnak emelni