FIDESZ.HU > Hírek |
Nyomtatás Ablak bezárása |
A kormány elkötelezett a paksi atomerőmű bővítésében
|
|
Az atomerőművek biztonságos üzemeltetésére, karbantartására, az atomenergiát újonnan bevezető ázsiai, illetve közel-keleti országok támogatására irányuló nemzetközi törekvésekhez kíván hozzájárulni Magyarország - mondta el a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség előtti felszólalásában hétfőn Bécsben Kovács Pál, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára. |
|
Létrehozva: 2013. március 4., 18:14 |
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) közleményében ezzel kapcsolatban kiemelték: a kormányzati elkötelezettséget mutatja az az eredmény is, hogy Magyarországon a NAÜ égisze alatt szervezett, nukleáris képzési programok zajlanak.
Kovács Pál az MTI-nek nyilatkozva kifejtette: legutóbb vietnami szakemberek továbbképzése zajlott a paksi karbantartási képzési központban, s jelenleg folynak a tárgyalások Törökországgal, Szaúd-Arábiával, Jordániával és Egyiptommal.
Kovács Pál a negyedévenkénti kormányzótanácsi ülésen elhangzott felszólalásában kiemelte azt is, hogy a kormány elkötelezett a paksi atomerőmű bővítésében. Ezzel kapcsolatban beszámolt arról, hogy a közeljövőben várható a bővítési tender kiírása, s arra öt pályázótól várnak ajánlatot.
Beszámolt arról is, hogy 2012-ben az Országos Atomenergia Hivatal engedélyezte a paksi egyes reaktor üzemidejének meghosszabbítását, és átadták a bátaapáti nukleárishulladék-tárolót.
Az átláthatóság jegyében Magyarország a NAÜ-től önkéntesen kérhető, a nukleáris telephelyekre vonatkozó nemzetközi nukleáris védettségi felülvizsgálatot kért, amire május 27-től kerül sor - mutatott rá az NFM.
Amano Jukija, a NAÜ főigazgatója megnyitó beszédében megerősítette korábbi bejelentését, miszerint július elején Bécsben Nemzetközi Nukleáris Védettségi Konferenciát rendeznek, amelynek elnökségét Martonyi János külügyminiszter látja majd el.
Az atomenergia fejlődése továbbra is töretlen a világban - fogalmazott az MTI-nek nyilatkozva Kovács Pál. A NAÜ becslése szerint 2030-ra legkevesebb 26 százalékkal, de akár száz százalékkal is növekedhet az atomenergia felhasználása - tette hozzá.