fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Martonyi: Magyarország nem ellensége Romániának
2013. március 5., 09:50
A magyar külügyminiszter szerint a két ország közötti stratégiai együttműködés alapjai változatlanok, bár véleménykülönbségek vannak.

Sem a kormány, sem Magyarország nem ellensége Romániának – jelentette ki a Kossuth Rádiónak Martonyi János, aki kétnapos látogatáson vesz részt a szomszédos országban. A Titus Corlatean román külügyminiszterrel folytatott tárgyalásairól elmondta: tartalmas, hasznos és őszinte beszélgetésen vannak túl, a felek nem rejtették véka alá álláspontjukat , „világosan megmondtuk, hogy szerintünk mivel van gond” – mondta a magyar diplomácia vezetője.

Martonyi János szerint az egyik legfontosabb feladat jelenleg, hogy csillapítsák a kedélyeket, emellett „ne tételezzünk fel egymásról olyan dolgokat, amelyek nem igazak” – közölte. A külügyminiszter kiemelte: román kollégájával egyetértettek abban, hogy a stratégiai partnerség az együttműködés alapja, és a két országot ugyan sok minden összeköti, de vannak véleménykülönbségek.

Martonyi János példaként említette a közösségi szimbólumok ügyét, amely véleménye szerint aránytalanul nagy vihart kavart Romániában. Kifejtette: a tárgyalásokon szó volt emellett a nyelvhasználatról és az egyházi vagyon visszaszolgáltatásáról is. "A stratégiai együttműködés alapjai változatlanok, és bízom benne, hogy ebben a szellemben vitatjuk meg egymás között a nézeteltéréseket" – hangsúlyozta a magyar külügyminiszter.

A magyar diplomácia vezetője kedden a román miniszterelnökkel is találkozik. Victor Ponta a napokban elfogadta az MSZP meghívását, és részt vesz a párt márciusi évértékelő rendezvényén. Martonyi János erre reagálva a Kossuth Rádiónak elmondta: Európában megszokott, hogy a politikusok külföldi rendezvényeken is részt vesznek, a román kormányfő pedig pártelnökként érkezik Magyarországra.

(hirado.hu - fidesz.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Martonyi: A kisebbségi kérdés nem belügy
Cikk: Martonyi: A román politikai elit egyes megnyilvánulásai veszélyeztetik a két ország együttműködését