fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kisajátítanák és lebontanák az egykori Görgey iskolát Csepelen
2013. március 11., 15:49
A csepeli önkormányzat kisajátítási eljárást indít a Nyuszi sétányon lévő Görgey Artúr Általános Iskola tulajdonosával szemben, hogy a lepusztult épületet átvegye, lebontassa, s a helyén parkot létesítsen – közölte Németh Szilárd polgármester a helyszínen megtartott sajtótájékoztatóján március 11-én.

Az iskola épületét még 2006-ban egy telekcserével adta el az akkori önkormányzat MSZP-s vezetése, majd a külföldi tulajdonosok a sorsára hagyták. Az egykori iskola jelenleg romhalmaz és balesetveszélyes, gyújtogatás és más bűncselekmények miatt a rendőrség rendszeresen kénytelen intézkedni. A mögötte zajló folyamatokat ugyanakkor jól jellemzi, hogy az ingatlanra 12 milliárd forint jelzálogjog van ráterhelve.

A Görgey Artúr Általános Iskola egykori épülete Csepel legkedveltebb lakótelepének közepén fekszik. Az intézményt 1982-ben építették, majd az MSZP-s kerületi vezetés 2003-ban bezárta, 2006-ban pedig egy - az akkori ellenzék szerint „mutyigyanús” - telekcserével eladta. A tulajdonosok időközben változtak, de az épület rendbetételével, karbantartásával a többszöri hatósági felszólítás ellenére sem foglalkoztak.

Az egykor szebb napokat látott épület az elmúlt években hajléktalanok, drogosok, fémgyűjtők, kalandot kereső fiatalok tanyája lett, elszaporodtak az egerek és a patkányok is. A rendőrség és a tűzoltóság másfél év alatt legalább harmincszor vonult ki a helyszínre, gyújtogatás vagy más bűncselekmények, szabálysértések miatt. Az épület búvóhelyül szolgált bandáknak, csavargóknak is akik félelemben tartották a környéken lakókat.

A 2010-ben megválasztott új önkormányzat rendszeresen megbüntette a tulajdonost, és próbálta rávenni arra, hogy a veszélyes épületet lebontsa, vagy legalább lezárja. Az eljárásban illetékes XI. kerületi építési hatóság több alkalommal, összesen 860 ezer forinttal bírságolta meg a tulajdonost, de a kirótt büntetést be sem fizették.

Az újságírók körbejárták az épület belsejét, s láthatták, mi maradt meg a szebb napokat átélt iskolából. A helyiségek szétdúlva és kifosztva állnak, a vezetékeket kiszaggatták, a gyúlékony anyagokat felégették. Az ablakok üvegeit betörték, szilánkok hevernek mindenfelé. A tágas tornacsarnokból minden mozdítható tárgyat elvittek. Az iskola csarnoka, ahol valaha ünnepségeket rendeztek és diákok nyüzsögtek benne kulturált körülmények között, most úgy néz ki, mintha bombatalálat érte volna. Az utcáról nem látható belső kertet felverte a dudva és elárasztotta mocsok.

Miután a hatóság részéről minden igyekezet hasztalan maradt, a csepeli önkormányzat most határozott lépésre szánta el magát. Németh Szilárd polgármester a bejárás után bejelentette, hogy kisajátítási eljárást kezdeményeznek a jelenlegi állapotok megszüntetése érdekében, és az eljárás költségeit a tulajdonosra terhelik. Az önkormányzat 1 forintért meg is vásárolná az épületet és a hozzá tartozó telket. A kisajátítás leghamarabb az év végéig történhetne meg, utána lebontanák a menthetetlen és életveszélyes épületet. A tervek szerint parkot hoznának létre a helyszínen.

Az önkormányzat az állampolgári jogok biztosához, valamint az Alkotmánybírósághoz is fordul, hogy tisztázódjék: mennyiben tehető felelőssé a tulajdonos a jogellenes állapotok kialakulásáért, illetve fenntartásáért.

(csepel.hu-fidesz.hu)