A kormány rezsicsökkentésről hozott döntései ellen a magyarországi gáz- és energiaszolgáltatók összefogtak, ennek az eredménye több bírósági kereset lett – tájékoztatott Rogán Antal. A Fidesz frakcióvezetője úgy fogalmazott, ezeket a bíróság „feltűnő gyorsasággal tárgyalta meg, és feltűnő gyorsasággal hozott első fokon ítéletet”.Ez az ítélet komoly veszélyt jelent a magyar családokra nézve – hangsúlyozta, hozzátéve, egy két keresővel és két gyerekkel rendelkező családnak 73691 forint a 2012-es adatok alapján az átlagos rezsiköltsége. Ebből az elektromos energia 19542 forintot, a vezetékes gáz pedig 23929 forintot tesz ki – sorolta, megjegyezve, ehhez képest valósult meg a tíz százalékos rezsicsökkentés.
Mint mondta, a bírósági ítélet azt jelenti, hogy egy átlagos magyar családnak körülbelül havi 4400 forintot kellene visszafizetnie januárra és februárra is. Mi azonban nem engedjük, hogy a szolgáltatók megakadályozzák a rezsicsökkentés megvalósulását, nem engedjük, hogy ráterheljék ennek az összegnek a visszafizetését a magyar családokra – jelentette ki. A fideszes politikus arról is tájékoztatott, hogy az Országgyűlés ennek érdekében döntéseket hoz: módosítják a gáz- és villamosenergia-ellátásról szóló törvényt, felhatalmazzák és megerősítik az Energiahivatalt annak érdekében, hogy a jövőben hozott döntéseket keresztül tudja vinni, és érvényt tudjon szerezni a rezsicsökkentésnek.
A mi meggyőződésünk szerint önmagában mindez még nem elég, hiszen nem a kormánnyal és az Energiahivatallal vannak vitában a szolgáltató cégek, hanem a magyar családokkal – szögezte le.
A Fidesz elnöksége úgy döntött, hogy egy petíciót, aláírásgyűjtést kezdeményez a rezsicsökkentés megvédése érdekében – jelentette be Kósa Lajos. A Fidesz ügyvezető alelnöke hozzáfűzte: szeretnék a magyar családok segítségét kérni annak érdekében, hogy az összes lehetséges hazai és uniós fórumon meg tudják mutatni, hogy az itt élő emberek támogatják a rezsicsökkentés politikáját.
A politikus rámutatott, az ágazat szolgáltatói komoly erőt képviselnek, és nyilvánvaló volt, hogy egyszeri döntéssel „nehéz ezt a csatát megvívni”. Számítunk arra, hogy adott esetben ez a kérdés az EU különböző fórumain is fel fog vetődni – jegyezte meg. Elmondta azt is, feltehetően számos hamis információ hangzik majd el a kérdésben. Nemrég a különböző áramszolgáltatók a számla mellett küldtek egy fogyasztókat megtévesztő levelet; és az is állandó téma, hogy a szolgáltatás minősége hogyan változik majd a rezsicsökkentés miatt – említette meg. Ezzel összefüggésben rámutatott, akkor, amikor a magyar állam garantálta a szolgáltatók számára a nyereséget, nem javult a szolgáltatás minősége. Sőt, olyan hálózatbővítési díjszabásokat alakítottak ki, ami a foglalkoztatás bővítését és az ipari fejlesztéseket is drágítja – húzta alá.
Emlékeztetett arra, hogy az áramszolgáltatók a privatizáció idején eszközarányos, nyolc százalékos biztos nyereséget „kaptak a szocialista kormányzattól”, a privatizációs szerződésben ugyanis rögzítették, hogy amennyiben ez a profit nem lenne meg, akkor ezt az összeget a magyar kormány a költségvetésből kifizeti. Ennek fényében valóban jelentős a klímaváltozás – tette hozzá.
Kósa Lajos szólt arról is, hogy a „szocialisták a régi rutint hozzák”, és „hihetetlen élesen” támadják a rezsicsökkentést. Éppen ezért gondoljuk azt, hogy egy eredményes aláírásgyűjtés megmutathatja, hogy a magyar társadalomnak ebben az ügyben mi a véleményük – fogalmazott. Szavai szerint a konkrét kérdés arra irányul majd, hogy a választók kitartanak-e amellett a döntés mellett, amit a kormány és a frakció hozott, hogy Magyarországon általánosan csökkenjen a rezsiköltség tíz százalékkal.
Cikk: | Rogán: Kitartunk a rezsicsökkentés mellett |
Cikk: | Orbán: Magyarország nem hagyja magát |
Cikk: | Orbán: Minden magyar emberért harcolunk |
Cikk: | "Ez a magyar családok érdeke" |