fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kósa: Tudjuk, hol van a baj gyökere
2013. március 13., 08:44
Aláírásgyűjtésbe kezdett a kormány a rezsicsökkentés támogatására. "Szeretnénk világossá tenni, hogy a magyar választók többsége támogatja-e a rezsicsökkentés politikáját. Látszik, hogy a szolgáltatók az első felvonást megnyerték, mikor megtámadták a rezsicsökkentéssel kapcsolatos kormányrendeletet, és a bíróság első fokon nekik adott igazat. Családonként azonban átlagosan 4400 forintot kellene visszafizetni a szolgáltatóknak január elsejétől" – mondta a Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában.

Mint hangsúlyozta, fellebbeznek a döntés ellen, de majdnem biztosak benne, hogy az európai fórumokra is elmennek a szolgáltatók, ebben az esetben pedig fontos lesz, hogy a fogyasztók döntő többsége milyen állásponton van. „A bírók is emberek, tévedhetnek is” – mondta Kósa Lajos, példaként említve a móri bankrablás ügyét, mikor egy ártatlan embert jogerősen elítéltek.

Kiemelte: szerintük ez a bírói ítélet nem megalapozott. „Ebben az esetben is feltételezhető, hogy vitathatjuk a bírói ítéletet (…). A jogbiztonságot biztosan nem ingatja meg, ha valaki az igazát másodfokon is védi” – fejtette ki.

Kósa Lajos azt mondta: az egész európai uniót tekintve vásárlóerő-paritás alapján Magyarországon a legdrágább a rezsiköltség. "Valami nem stimmel, és tudjuk, hol van a baj gyökere" – mondta Kósa Lajos. Az alelnök úgy fogalmazott: a szocialisták úgy privatizálták az energiaszolgáltatókat, hogy eszközarányos, 8 százalékos eredményt számolhattak el. Ez időközben beépült az árba, ráadásul, ha a nyolc százalékos eredmény nem jött létre, a magyar költségvetés kiegészítette ezt. Itt jelentős tartalék van – húzta alá.

Azzal kapcsolatban, hogy csütörtökön a Magyar Energia Hivatal csütörtökön Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatallá alakul, amely rendeletalkotási joggal is fog rendelkezni, melyet nem lehet bírósági úton megtámadni, azt mondta: a villamosenergia szektor 3 külföldi társasága (az RWE, az E.ON, és az EDF) 2011-ben 31 milliárd forint adózás utáni eredményt könyvelhetett el. Ugyanez a földgázszektorban a Főgáznál ez 7, 1 milliárd forint, az E.ON-nál 4,8 milliárd forint volt. Az árat az energiahivatal fogja meghatározni, mely a parlament alá rendelt független szabályozó hatóság lesz - fejtette ki.

Az alkotmánymódosítással kapcsolatban Kósa Lajos azt mondta: ha most ellenzékben lennének, és így módosítanák az alaptörvényt, ahogy a jelenlegi kormány teszi, támogatnák. Kósa Lajos kiemelte: a módosításban nincsen röghöz kötés, hiszen - mint mondta - azt jelenti, hogy valamit megtiltanak. A kormány azonban azt szeretné, hogy ha a magyar állam valakinek finanszírozza a felsőfokú tanulmányát, akkor az illetőtől kér is valamit.

Németh: A magyar családok mellé be kell állni

Németh Szilárd, a rezsicsökkentés ellenőrzéséért felelős fideszes munkacsoport vezetője az M1 Az Este című műsorában azt mondta: a szolgáltatók, az ellenzéki pártok és egy bírósági döntés közösen akara megakadályozni azt a rezsicsökkentést, amit a megválasztott magyar parlament és a kormány elhatározott.

Hangsúlyozta: kedden elfogadták a gázszolgáltatásról és a villamosenergiáról szóló törvényt, melyben rögzítették, hogy semmilyen terhet nem terhelhetnek át a szolgáltatók, ezt alkalmazni kell a folyamatban lévő bírósági ügyekben. Csütörtökön pedig rendeletalkotási jogot kap az energiahivatal – emelte ki.

Mint kifejtette, az energiahivatal jogszabályt alkot, jogszabályt pedig közigazgatási bíróságon nem lehet megtámadni, csak alkotmánybíróságon. Ez sokkal erősebb lehetőség az energiahivatal kezében, mikor a rendszerhasználati díjakat megállapítja. Mint mondta, az általa vezetett munkacsoport a lakossággal tartja a kapcsolatot.

Az aláírásgyűjtéssel kapcsolatban kiemelte: először a teljes frakció aláírja az ívet, melyen az a kérdés szerepel, hogy támogatja-e a lakosság a már megvalósult rezsicsökkentést, illetve a jövőbeli rezsicsökkentéseket? „Minden épeszű embernek érdekében áll a rezsicsökkentés” – fogalmazott Németh Szilárd.

Elmondta: 1995-ben a Horn-kormány „hihetetlen feltételek mellett” privatizálta az energiaszolgáltatókat, biztosította a mindenkori hasznot, azóta „óriási pénzt zsebeltek be”. A lakossági gáz-és villamosenergia szolgáltatás a piac kis szelete, nem igaz tehát, hogy tönkremennek ezek a cégek, csupán ebben a szegmensben nem lesz meg az az extra luxus profit, amit eddig a családoktól vettek el.

A Fidesz érdekelt abban, hogy profitot termeljenek, de a magyar családok mellé be kell állni – emelte ki hozzátéve, a szocialista kormányzás 8 éve alatt 15-ször emeltek árat, kétszeresére nőtt a villamosenergia, háromszorosára a gáz ára.

Jelenleg az E.ON gáztározók visszavásárlása történt meg; eddig a németek és az oroszok határozták meg a gáz árát, most pedig a magyarok és az oroszok fogják meghatározni a magyarországi árakat - fejtette ki Németh Szilárd.

(hirado.hu)
Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez a Fidesz
Cikk: Rogán: A parlament megvédi a rezsicsökkentést
Cikk: Aláírásgyűjtésbe kezd a Fidesz a rezsicsökkentés védelmében
Cikk: Rogán: Kitartunk a rezsicsökkentés mellett
Cikk: "Ez a magyar családok érdeke"