A mérkőzések eredményeinek befolyásolása komoly gond az uniós tagállamokban nemcsak annak gyakorisága és a sport integritásának veszélyeztetése miatt, hanem ezen tevékenységek szervezett bűnözéssel való kapcsolata miatt is. Az ezek ellen küzdő ún. VETO hadműveletet vezető öt tagállam nemzetközi nyomozócsoportja februárban bebizonyította, hogy Európában is kiterjedt a labdarúgáshoz kapcsolódó szervezett bűnözés.
Bánki Erik fideszes EP-képviselő ma délelőtti parlamenti felszólalásában kifejtette: A sport egyre nagyobb üzlet a világon, és ezzel egyre nagyobb csábítást is jelent azoknak, akik tisztességtelenül próbálnak pénzhez jutni. A néppárti politikus rámutatott: Nem szabad csupán a labdarúgásról beszélni, mert más csapat- és versenysportok is érintettekké váltak e téren. Bánki szerint a sport társadalmi szerepe kiemelkedő, ezért a sportot önmagát kell megvédeni. "A sport segíti a társadalmi integrációt, lehetőséget nyújt a gyermekeknek a társadalmi felzárkózásra, és olyan jövőképet kínál nekik, különösen a leszakadt, hátrányos térségben élőknek, amely kiugrást jelenthet számukra" - emelte ki Bánki Erik ma délelőtti felszólalásában Strasbourgban.
Bagó Zoltán fideszes EP-képviselő szerint az Unió azért kell, hogy felhívja a figyelmet a mérkőzések tiltott befolyásolására, mert a sportban a jó kormányzás hiánya, illetve a pénzügyi finanszírozás és a kockázatelemzési tervek átláthatatlansága teret engedtek a csalásnak. Mindemellett a szervezett bűnözés a bundázást használta fel egyéb illegális tevékenységeinek támogatására, mint például a pénzmosás és drogcsempészet. "Magam is sportbarát vagyok, így nagyon sajnálom, hogy a sport legnépszerűbb ágában, a labdarúgásban derült fény Európa-szintű csalásra, mely több millió szurkolónak okozott csalódást".
Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő kifejtette: A tagállamok önmagukban nem tudják felvenni a harcot a sportban megjelenő korrupcióval szemben, hiszen a bűnszervezetek országhatárokat nem ismerve gyakorolják tevékenységüket. A fideszes képviselő szerint a sporteredmények manipulációja a sport egészének integritását veszélyezteti, ezért zéró-toleranciát kell alkalmazni minden ilyen tevékenységgel szemben. "Az uniós tagállamok egymással illetve harmadik országokkal való hatékonyabb együttműködése nélkülözhetetlen a sportban megjelenő korrupcióval szembeni eredményes küzdelemhez, és ezáltal a sport valódi versenyszellemének megőrzéséhez" - tette hozzá Deutsch Tamás.
Háttér: Európa történetében a legnagyobb bundabotránnyal kapcsolatos nyomozás februárban zárult le, mely során 425 játékost, játékvezetőt és egyéb tisztségviselőt vesztegettek meg a futball világában. Közülük Magyarországon 50 főt gyanúsítottak meg 33 labdarúgómérkőzés eredményének manipulálása és az ezzel kapcsolatos fogadási csalás ügyében. A gyanú szerint egy nemzetközi bűnszervezet az Európai Unió országaiban mintegy 380, Európán kívül pedig további 300 futballmérkőzést bundázott meg.