A Fidesz ügyvezető alelnöke elmondta, hogy a kormánypárt a mai napon eljuttatja adatvédelmi nyilvántartásba vételi kérelmét a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) vezetőjéhez. Az aláírásgyűjtési akcióról elmondta: lényege az, hogy az emberek támogatásukról biztosítják a Fideszt, hogy álljon ki a rezsicsökkentés mellett „a külső és belső nyomásokkal szemben”. Hangsúlyozta: az aláírók biztosak lehetnek benne, hogy a Fidesz az adatvédelmi törvényeknek megfelelően kezeli a kérdőívet, és az ezzel kapcsolatos biztonsági intézkedéseket megtették.
Ezzel összefüggésben felhívta a figyelmet: erre azért is szükség van, mert szerdán ismeretlenek megpróbálták a Fidesz honlapját feltörni, amit a párt munkatársai elhárítottak. Ugyanakkor rámutatott: látszik, hogy egyes erők - pénzt, energiát nem kímélve - „mindenfajta törvényes és törvénytelen” eszközzel próbálják akadályozni a kormánypártot abban, hogy sikeres legyen a rezsicsökkentésben.
A párt ügyvezető alelnöke részsikerként számolt be arról, hogy a mai nap folyamán a Tigáz gázszolgáltató elállt attól, hogy bíróságon támadja a kormány ezen intézkedését. Hozzátette: „van olyan szolgáltató, amely belátta, hogy az a küzdelem, amit folytat a bíróságon, csak pirruszi győzelem lehet”, hiszen a parlament csütörtökön megszavazta azt a törvényt, amely az energiahivatalnak – a parlament alá rendelt speciális - független státust adott.
A rezsicsökkentés a járható út – vélekedett Kósa Lajos. Emlékeztetve a szocialisták 2005-2006-os áfacsökkentési akciójára, elmondta: az MSZP azt próbálta elérni, hogy az általuk végrehajtott csökkentés jelenjen meg a fogyasztói árakban. Ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy az áfacsökkentés automatikusan nem jelenik meg a fogyasztói árakban, hiszen a kereskedők ezt „egész egyszerűen lenyelik”.
„Nem ismeretlen ez, hiszen a szocialisták többször mondták, hogy valamilyen módon kompenzálni szeretnék a különadókkal sújtott multinacionális cégeket” – jegyezte meg, kiemelve: „ráadásul az óvatlan megfigyelő népbarát intézkedésként is értékelheti a csökkentést”.
Az áfacsökkentés ebből a szempontból nem jó eszköz – szögezte le a Fidesz alelnöke. Egyúttal felidézte, hogy az MSZP áfacsökkentési láza közvetlenül a 2006-os választások után elmúlt. Ezzel a trükkel egyszer már próbálkoztak, reméljük, az ország még egyszer nem dől be ennek a meglehetősen olcsó trükknek – tette hozzá. Kósa Lajos bejelentette azt is, hogy az aláírásgyűjtést addig folytatják, amíg sikerre nem vezet az akció. Ennek kapcsán felhívta a figyelmet, hogy a rezsicsökkentési munkacsoport előtt áll még a hulladékszállítás, a víz- és csatornadíjak, a kéményseprés és a pb-palackos gáz árának a csökkentése is. Tájékoztatása szerint e javaslatot április folyamán terjesztik be, és várhatóan júniusban fogadják el a törvényt. „Szeretnénk megkérni az embereket, hogy aláírásukkal támogassák törekvésünket” – mondta Kósa Lajos.
Az aláírásgyűjtő íveken - amelyekkel a Fidesz tagjai és szimpatizánsai járják majd az országot - az olvasható: "Követeljük, hogy a magyar parlament minden külföldi és belföldi nyomás ellenére tartson ki a rezsicsökkentés mellett!"
A szolgáltatók a saját fogyasztóikkal harcolnak
Kérdésre reagálva a fideszes politikus kifejtette: azt szeretnék, ha Magyarország azon uniós országok közé tartozna, amelyekben olcsóbb a rezsiár. Megjegyezte: vizsgálják, hogy a nagyobb mértékű csökkentés hogyan valósítható meg. Egy másik újságírói felvetésre reagálva hangsúlyozta: ha minden szolgáltató eláll a jelenlegi pertől, illetve mindegyikük nyilatkozik arról, hogy nem folytatja az eljárást az unió fórumai előtt, „akkor természetesen győztünk”. Azonban ilyen nyilatkozatról most még nem tudott beszámolni a Fidesz alelnöke. Szavai szerint az is bizonytalan, hogy lesz-e később az Európai Unió illetékes fórumán olyan kezdeményezés, amely ennek a rendszernek a felülvizsgálatát irányozza elő. „Az aláírásgyűjtés mindenképp fontos, mert akkor látszik, hogy a szolgáltatók a saját fogyasztóikkal harcolnak” – mutatott rá.
Elhibázott privatizáció államilag garantált haszonnal
Mindezek után abszurdnak nevezte azt a helyzetet, hogy a vásárlóerő paritás alapján számolva az unióban Magyarországon a legmagasabbak a rezsiköltségek. Ennek kapcsán kiemelte: semmi nem indokolja ezt a magas árszínvonalat hazánkban. Egyúttal emlékeztetett arra is, hogy a Horn - kormány idején „egy rendkívül elhibázott privatizációs konstrukció” alapján foglalták törvénybe az áramszolgáltatók garantált profitját. Amennyiben ezt a szolgáltatók nem érték el, úgy a költségvetés fizette ki nekik – tette hozzá. Ugyanakkor felidézte, hogy hiába törölte el ezt a rendelkezést később a parlament, ez a 8 százalékos eszközarányos nyereség beépült az árakba. „Ezt az átkozott szocialista örökséget kellene most valamilyen módon leszorítani, mert önmaguktól a szolgáltatók nem fognak változtatni” – szögezte le.