A források 85-90 százalékát hagyományosan az ültetvények, a termőalapok megújítására fordítja az ország. Ennek célja az öreg, illetve a magyar klimatikus viszonyoknak, a magyar bor-előállítási igényeknek kevésbé megfelelő fajták lecserélése. Ezzel mérsékelni lehet a tavalyihoz hasonló terméscsökkenéseket. 2012-ben, környezeti, természeti okok miatt, 2 millió hektoliter alá ment a magyar bortermelés. Az ültetvények megújítása nélkül nincs magyar borászat és borágazat a jövőben– fogalmazott a VM tisztségviselője.
A borkészítéssel és tárolással kapcsolatos beruházásokra, a technológiák megújítására az idén szánt 4 millió euróhoz a kormányzat még közel 1,75 millió eurót tudott hozzátenni – mondta el a helyettes államtitkár. Ez az összeg már kint van a jogosultaknál, tehát a pénzt gyorsan, hatékonyan igyekezett elkölteni a kormányzat – tette hozzá.
A magyar borászat versenyképességéről Feldman Zsolt azt mondta, azokkal a tradicionális nyugat- és dél-európai termelő országokkal szemben, amelyek a korszerűsítést évtizedekkel ezelőtt elkezdték, természetesen hátrányban van Magyarország. Ezzel együtt a borágazat a hazai mezőgazdaságban az egyik legnagyobb minőségi fejlődést produkálta az elmúlt húsz évben. A rendszerváltozás óta látványos javulás történt nagyon sok piaci részterületen, amelyek így versenyképesek a piacon.
A magyar borágazat számára most a legfontosabb kihívás az alacsonyabb árkategóriájú, de minőségi borok szegmensének a megerősítése. Ezen a területen a legnagyobb ugyanis az árnyomás a konkurencia részéről, itt a legnagyobb piaci és termelői kockázat.
Cikk: | 1,1 milliárd forintos támogatás a borászatoknak |