fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A demográfiai kihívásokra hosszú távú válaszokat kell találni
2013. március 19., 10:10
"Van-e a társadalom befogadó készségének és toleranciaszintjének valamilyen határa?"- többek között ezt a kérdést feszegette előadásában Schöpflin György fideszes EP-képviselő a demográfiai kihívások kapcsán az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság által szervezett hétfői brüsszeli konferencián. 

"A társadalmi tolerancia véglegességét hangoztató véleményeket jellemzően rasszizmusként, más esetben populizmusként definiálják, ez azonban egyáltalán nem kezeli a rossz társadalmi közérzet problémáját. Minden közösség a kulturális biztonságra, kulturális reprodukciójának biztosítására törekszik. Ez a fajta szorongás ugyanakkor könnyen a politikai mobilizálás eszközévé válhat, ahogy azt az elmúlt évek európai tapasztalatai is mutatják"- figyelmeztetett előadásában Schöpflin György.

A probléma nem csak az Észak-Afrikából érkező bevándorlók által nyomás alatt tartott Nyugat-Európát sújtja. A népesség csökkenése különösen akut probléma a kelet-közép-európai régió 'új tagállamaiban', ahol hagyományosan többséget élvező közösségek fogyása egyfajta társadalmi szorongáshoz vezet.

A fideszes képviselő kiemelte: a politikusok jellemzően gyengének bizonyulnak akkor, amikor közép- és hosszú távú perspektívákat kell mérlegelés alá venni. Ez a hozzáállás a politika logikájából, a szavazatokért folyó versengésből következik. "Éppen ezért a politika világa csak marginálisan foglalkozik a demográfia és a migráció kérdéskörével, amelyek csupán hosszú távú folyamatok és hatások összességeként értelmezhetőek. Ezért bír kiemelt jelentőséggel minden olyan politikai törekvés, amely az egyre sürgetőbb demográfiai kihívásokra hosszú távú választ kíván adni"- mondta el Schöpflin György.

Mindeközben nem szabad megfeledkezni a demográfiai és migrációs kérdés európai szintű politikai dimenziójáról sem. "Jelenleg több millió európai uniós polgár él az állampolgárságától eltérő tagállamban, ami felveti a politikai képviselet problematikáját is. Mivel mind az Európai Parlamentben, mind pedig az Európai Tanácsban népességük arányában valósul meg az egyes tagállamok képviselete, a demográfiai kihívásokra születő nemzetállami válaszok egyre nagyobb jelentőséggel fognak bírni a jövőben"- fejtette ki Schöpflin György.

Háttér: Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2000-ben indította el 'Generations and Gender Programme' nevű kezdeményezését annak érdekében, hogy a különböző tagállamokban folyó kutatások eredményeinek egybegyűjtésével egy mindenki számára hozzáférhető, tudományos adatbázist hozzanak létre. A mai konferencia célja a program eddigi értékelésére, illetve a megváltozott európai életmód különböző jelenségeinek megvitatása volt.

(EPP-HungarianPress)