Ertsey Katalin független országgyűlési képviselő arra volt kíváncsi, hogy a kötelező óvoda hogyan hat majd a családi napközik működésére.
A tárca vezetője az Országgyűlés honlapján közzétett válaszában kiemelte: a KSH adatai szerint 2011-ben 893 családi napközi üzemelt 6253 férőhellyel, 2012-ben pedig 1109 családi napközi, mintegy 7500 férőhellyel működött. A családi napközi működtetéséhez 2003-óta lehet állami támogatást igénybe venni, melynek összege 2013-bar 268 200 forint. Az állami hozzájárulás a nehéz gazdasági helyzet ellenére sem csökkent az elmúlt két évben - jegyezte meg Balog Zoltán.
Leszögezte: a családi napközi nem minősül intézménynek, hiszen mérete és a családot mintázó működési módja különösen alkalmassá teszi arra, hogy akár a szolgáltatásnyújtó saját otthonában is működőképes legyen. A családi napközi nem helyettesíti és nem is helyettesítheti az óvodai nevelést, mivel nem köznevelési intézmény, ebből fakadóan nem is láthat el köznevelési feladatokat sem.
A miniszter felhívta a figyelmet: 2014. szeptember 1-től a napi négy órában óvodai nevelésre kötelezett, harmadik életévet betöltött gyermeknek a szülei csak abban az esetben létesíthetnek jogviszonyt családi napközivel, ha a gyermek az óvodai nevelésben való részvétel alól a jogszabályban meghatározott feltételek szerint felmentést kapott. Ekkor azonban a gyermek a családi napköziben, mintegy a gyermekjóléti alapellátásban részesül és nem az óvodai nevelésre való kötelezettségét teljesíti.
Mint írta, az óvodai férőhelyek fejlesztésére az Új Széchenyi Tervben áll rendelkezésre pályázati forrás. A Regionális Operatív Program (ROP) keretén belül mintegy 5439 óvodai férőhely megvalósulása várható 2015 első felében. Emellett a köznevelési stratégiában prioritást fog élvezni a még szükséges óvodai férőhelyek fejlesztése - jelezte Balog Zoltán.
Cikk: | Emmi: új, egységes alapelvek az óvodai nevelésben |