"Az idei zárszámadási eljárásnak az ad kiemelt jelentőséget, hogy az Európai Külügyi Szolgálatot (EKSZ) első alkalommal érinti a mentesítési eljárás, hiszen a Szolgálat 2011-ben kezdte meg működését" - mondta el Deutsch Tamás a szakbizottsági szavazás után. "A 2011-es év mentesítése precedenst terem és évekre meghatározza majd az EKSZ esetében alkalmazható eszközöket, ezért is volt nagyon fontos az, hogy körültekintően járjunk el."
A zárszámadási eljárás novemberben kezdődött, amikor az Európai Számvevőszék bemutatta a 2011-es évre vonatkozó éves jelentését a szakbizottságban, majd Strasbourgban a Parlament plénuma előtt. A Költségvetési Ellenőrző Bizottság januárban hallgatta meg Catherine Ashton asszonyt, az Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselőjét.
"A mai szavazás eredményével elégedett vagyok, hiszen a szakbizottság módosító indítványaim túlnyomó többségét elfogadta" - emelte ki Deutsch Tamás. "A Külügyi Szolgálattal kapcsolatban kiemelt fontossággal bír, hogy tovább erősítsék az Unió diplomáciai testületében és különösen a külképviseleteken a tagállamok közötti földrajzi egyensúlyt. A Külügyi Szolgálat munkatársainak legalább harmada a tagállami diplomaták közül kell, kikerüljön, és arra törekszünk, hogy az új tagállamok, köztük Magyarország, az adminisztráció minden szintjén megfelelően képviselve legyen a Szolgálat állományában" - hívta fel a figyelmet a néppárti politikus.
"Támogattam Czarnecki képviselőtársam jelentésének azon pontját, mely kimondja: az újonnan kinevezett alkalmazottak tegyenek eskü hatályával bíró nyilatkozatot arról, hogy a múltban nem dolgoztak hírszerző szolgálatoknál. Fontosnak tartom továbbá, hogy nagyobb hangsúlyt fektessünk a következő években az EKSZ ingatlangazdálkodásával kapcsolatban az átláthatóság és szabályosság erősítésére is" - tette hozzá a fideszes EP-képviselő.
Deutsch Tamás a 2011-es zárszámadási eljárásban három jelentés, az Európai Külügyi Szolgálat, az Európai Számvevőszék, valamint az Európai Bíróság mentesítésének néppárti felelőse.
Háttér: Az Európai Külügyi Szolgálatot (European External Action Service) a Lisszaboni Szerződés elfogadása után hozták létre, működését 2011. január 1-jével kezdte meg. Az EKSZ székhelye Brüsszelben van és az intézményt az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, jelenleg Catherine Ashton irányítja. Az EKSZ 141 nagykövetséget működtet az Unión kívül. Az intézmény legfőbb feladata, az EU közös kül- és biztonságpolitikájának irányítása és végrehajtása.