Roszen Plevneliev és Navracsics Tibor a találkozón egyetértett abban, kiemelten fontos, hogy az EU közép- és délkelet-európai tagállamai céljaik elérésére az eddigieknél sokkal szorosabban együttműködjenek - írták. A közlemény szerint Navracsics Tibor elmondta: Magyarország és Bulgária olyan Európa megteremtésében érdekelt, ahol a közép- és délkelet-európai tagállamok nem másodrangúak a közösségben, éppen ezért támogatjuk Bulgária csatlakozását a schengeni övezethez. Roszen Plevneliev megköszönte Magyarország támogatását, és kiemelte: a két ország közötti együttműködés nélkülözhetetlen ahhoz, hogy erős régiót alkossanak - olvasható a tárca közleményében.
Magyarország az elmúlt években következetesen támogatta a schengeni térség bővítését, Bulgária és Románia csatlakozását. A szükséges technikai feltételeket a két ország már korábban teljesítette, de az összes EU-tagállam kormányának jóváhagyása szükséges a csatlakozáshoz. Németország és néhány más nyugat-európai EU-tagország - például Hollandia, Ausztria vagy a schengeni övezeten kívüli Nagy-Britannia - főképp a korrupció és a szervezett bűnözés elleni román és bolgár fellépés elégtelenségére hivatkozva nem támogatja a csatlakozásukat.
Áder János köztársasági elnök kedden fogadta a bolgár államfőt, és ugyancsak Magyarország feltétlen támogatásáról biztosította országa schengeni csatlakozása ügyében.