A térségi összefogással létrejött Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központnak ez az első kézzelfogható eredménye. Az együttműködés humán alapját - az oktatást, a képzést, a kutatás-fejlesztést, az innovációt és a szükséges felsőfokú műszaki szakember-ellátást - ezeknek a képzéseknek kell biztosítaniuk - közölte Gyutai Csaba (Fidesz-KDNP), Zalaegerszeg polgármestere szerdán sajtótájékoztatón. A városvezető példaértékű együttműködés eredményének nevezte a zalaegerszegi felsőoktatási intézmények összefogásával létrejött pályázatot, amely hosszútávra stabilizálja és meghatározza Zalaegerszeg felsőoktatásának, mechatronikai mérnöki képzésének működését és fejlesztését.
Faragó Sándor, a konzorciumvezető Nyugat-magyarországi Egyetem rektora kiemelte, hogy a pályázati forrásból a felsőoktatási intézmények európai szinten meg tudnak felelni a Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Klaszter által megfogalmazott feladatoknak. A projekt egyik célja, hogy olyan szakembereket képezzenek, akik a cégek elvárásainak megfelelő műszaki tudással rendelkeznek. A felsőoktatás mellett középfokú oktatásra is szüksége van a műszaki szakterületeknek és Szombathellyel kooperálva a logisztikai képzéseket is szeretnék megvalósítani a térségben. Az oktatásban és a kutatásban további infrastruktúrafejlesztésre is sor kerül, új laboratóriumokra és olyan eszközökre is szükség lesz, amelyek segítségével a fiatalok a gyakorlatban is megtanulhatják mindazt, amit majd a végleges munkahelyükön is tudnak alkalmazni.
Balaicz Zoltán (Fidesz-KDNP), Zalaegerszeg alpolgármestere is azt hangsúlyozta, a pályázati forrás megalapozza, hogy a következő évtizedben tovább tudjon fejlődni a műszaki felsőoktatás Zalaegerszegen. Új szakokat tudnak indítani, a már meglévő szakokat bővítik és lehetőség lesz a szakemberállomány növelésére is - sorolta az alpolgármester. Felidézte, hogy a kilencvenes években a régióban működő gépipari, elektronikai, mechatronikai vállalatok részéről jelentős munkaerőigény merült fel. Elsősorban műszaki szakemberekre volt szükségük, ezért a gazdasági és az egészségügyi felsőoktatás mellett 2002-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködve megkezdődött a műszaki képzés Zalaegerszegen. 2010-ben a Nyugat-Magyarországi Egyetem vette át az oktatást, a nappali tagozat mellett elindult a levelező tagozat és a duális mérnökképzés is.
A kormány decemberben nyilvánította kiemelt járműipari központtá Szombathely-Szentgotthárd-Zalaegerszeg térségében megvalósult Nyugat-Pannon Járműipari és Mechatronikai Központot, amelynek működésétől egymilliárd euró tőkebefektetést és 25 ezer új munkahely létrejöttét várják.