Amikor Magyarországon kitüntetéseket adunk át, akkor azokkal mindig együtt jár a tisztelet. Most azonban a tiszteleten túl, kifejezetten lelkesen állunk itt mindannyian. Azért vagyunk lelkesek, mert van egy hagyomány a magyar történelemben, ez pedig a magyar nagyasszonyok hagyománya – mondta Országházban tartott ünnepségen Orbán Viktor, aki szerint ez a hagyomány „kicsit elvékonyult” az elmúlt néhány évtizedben.
Mi, akik szerelmesei vagyunk Magyarországnak, pontosan tudjuk, hogy a magyar nagyasszonyok hagyománya végigvonul a mi történelmünkön – folytatta a kormányfő, aki arról beszélt, „gyakorta volt az úgy, hogy vagy maguk az asszonyok tartották meg vállukon az országot, vagy ők segítették a férfiakat ahhoz, hogy megtarthassák a vállukon Magyarországot”.
Orbán Viktor úgy fogalmazott, a mostani kitüntetést adhatnák a Degenfeld család múltbeli teljesítményéért is, ugyanis egy „nehéz történelmi körülmények között, mindig, példásan helytálló családról van szó”. Ezzel összefüggésben kitért rá, amikor a család életét „Magyarországon és Erdélyben az elnyomó diktatúrák ellehetetlenítették”, kénytelenek voltak az emigráció mellett dönteni. A miniszterelnök hozzátette, akkor egy ilyen döntés magában hordozta a hazától való végleges elválás veszélyét is.
Ma Európában már emigrálni sem lehet. Nincsenek határok, szabadon lehet utazni és a „személyek szabad áramlását” uniós jogszabályok védik. Ma nyugatra az ember legfeljebb vendégmunkásnak megy, de ez nem volt mindig így – folytatta Orbán Viktor, akinek elmondása szerint a Degenfeld család „a nehéz politikai körülmények ellenére sem szakadt ki a nemzet kötelékéből” és amikor lehetőségük adódott, hazatértek, újra megalapozták birtokukat, és újjáélesztették a családi tradíciókat.
Ezt az elismerést, amit most átadok önnek, nem a család múltjának, sokkal inkább jelenbeli erőfeszítéseinek és sikereinek ajánljuk. Már nemcsak azt láthatjuk, hogy miként lehetséges romjaiból újjáépíteni egy gazdaságot, hanem arra a kérdésre is választ kaphatunk, mit jelent a bor- és szőlőkultúra ma, 2013-ban Magyarországon - jelentette ki Orbán Viktor, hozzátéve, mára a Degenfeld-örökség a borászathoz kapcsolódó összes területet lefedi.
Degenfeld-Lindner Mária sokat tett Magyarországért. A tokaji Degenfeld tradíció újjáélesztése egy másfél évszázados családregény méltó folytatása – zárta szavait a miniszterelnök.
Degenfeld-Lindner Mária arról beszélt, elsősorban szüleinek hálás mindazért, amit közös erővel sikerült felépíteniük. Ezek között említette borászati birtokukat és a kastélyszállót, amelyeket - mint mondta - a magyar és külföldi vendégek egyaránt nagyra értékelnek.
A grófnő kiemelte, 1995 óta nemcsak azért dolgoznak, hogy a borászatot népszerűsítsék, hanem azért is, hogy „a külföldi piacokat is meggyőzzék Tokaj szép adottságairól”.
Degenfeld-Lindner Mária köszönetet mondott – az ünnepségen jelen lévő – Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkárnak, akit „megbízható barátnak” nevezett, s aki - elmondása szerint - jótanácsaival mindig támogatta családjukat.
Háttér: Áder János köztársasági elnök a magyar kultúra megőrzése és megismertetése érdekében végzett kiemelkedő munkájáért, a magyar borászat hírnevének öregbítéséért, valamint munkahelyteremtő tevékenységéért adományozta a kitüntetést Degenfeld-Lindner Máriának, aki férjével 1994-ben újjáélesztette a Degenfeld-szőlőbirtokot Tokaj-Hegyalján, amelynek történelmében a német-magyar származású Degenfeld család fontos szerepet töltött be birtokaival.