FIDESZ.HU > Hírek Nyomtatás
Ablak bezárása
Fónagy: A rezsicsökkentés nem kampány kérdése
Kétségtelen, hogy az energiaszolgáltatók között vannak német érdekeltségek is, de a tíz százalékos ármérséklés után is megvan ezeknek a cégeknek a „tisztességes üzleti hozama” – fogalmazott Fónagy János parlamenti államtitkár az Echo TV Heti mérleg című műsorában szombaton. A politikus ugyanitt kiemelte, a magas rezsiköltségeket csökkenteni kell, „ez nem kampány kérdése”.
Létrehozva: 2013. április 7., 12:23

Azt kellett látnunk, hogy Magyarországon a mai jövedelmek mellett a magyar családok európai összehasonlításban nagyon sokat fizetnek a rezsiért, ez tartósan megengedhetetlen – jelentette ki Fónagy János. Az államtitkár hozzátette, a szolgáltatók az elmúlt 15 évben jelentős profitra, helyenként extraprofitra tettek szert, amire véleménye szerint „1994-95-ben speciális körülmények között végrehajtott privatizáció adott nekik lehetőséget”. Ezen változtatni kellett, ez nem kampány kérdése – szögezte le.

Emlékeztetett rá, hogy a kormány intézkedéseinek köszönhetően január 1-től csökkent a villamos energia, a gáz és a távhő lakossági ára. Arra a kérdésre, hogy esetleg a szolgáltatók ezt a lakossági árcsökkentést átterhelik a gazdasági élet egyéb szereplőire úgy válaszolt, egy ipari fogyasztó esetében szabadpiacról beszélhetünk, nekik módjukban áll szolgáltatót változtatni. Itt a szolgáltató nincs abban a helyzetben, hogy a végtelenségig tartsa vagy emelje az árat – fűzte hozzá.

A magyar-német kapcsolatok hátteréről szólva úgy fogalmazott, kétségtelen, hogy az energiaszolgáltatók között vannak német érdekeltségek is, de a tíz százalékos ármérséklés után is megvan ezeknek a cégeknek a „tisztességes üzleti hozama”. Valószínűtlennek tartom, hogy ezek a nagy világcégek egy tíz százalékos fogyasztói árcsökkentés miatt megváltoztassák az európai, illetve a világstratégiájukat – hangsúlyozta.

Ugyanakkor megjegyezte, az egész világon megfigyelhető, hogy változik a közszolgáltatásokhoz való viszony. Európában a lakosság egészének ellátásbiztonságát szolgáló tevékenységeket a magukat piacos gazdaságoknak tekintő országok is állami felelősségi körbe vonják – jegyezte meg.