fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A főpolgármester megkoszorúzta egykori elődje, Kővágó József emléktábláját
2013. április 8., 13:55
Tarlós István főpolgármester hétfőn a Corvin közben megkoszorúzta születésének 100. évfordulója alkalmából a koalíciós időkben és az 1956-os forradalomban szintén főpolgármesteri tisztséget betöltő, majd emigrációba vonuló Kővágó József emléktábláját.

Tarlós István az ünnepségen felidézte, hogy az 1913. április 8-án született Kővágó József a Ludovika katonatiszti iskola elvégzése után hadnagy lett, a Műszaki Egyetemen pedig gépészmérnöki diplomát szerzett. Kővágó József a második világháború utolsó szakaszában, a nyilas hatalomátvétel után részt vett a Bajcsy-Zsilinszky Endre és Kiss János altábornagy által vezetett antifasiszta ellenállásban, ennek lelepleződése után 1944 végén abban a perben vádolták meg, amelyben a szervezkedés több vezetőjét halálra ítélték és kivégezték. Kővágó Józsefnek sikerült megmenekülni, és a harci események után Budapest alpolgármestere, majd 1945 végén főpolgármestere lett. Egyik vezető politikusa volt az akkori Független Kisgazdapártnak, és közben hatalmas erőfeszítéseket tett a lerombolt főváros újjáépítéséért és élelemellátásának megszervezéséért.
   
Tarlós István elmondta: Kővágó József egyik fő ellensége volt az egyeduralomra törő kommunistáknak, akkoriban egy nyilvános rendezvényen súlyos támadás is érte. Nem olyan idegen jelenség ez ma sem - jegyezte meg a főpolgármester. Tarlós István felidézte: Kővágó József realista várospolitikát követett, megkísérelte Budapestet visszavezetni a modern európai nagyvárások közé, de a kommunisták két év után kiszorították a politikából. A főpolgármesteri tisztségről való lemondásának feltételéül szabta, hogy az ország fogadja el az újjáépítését segítő amerikai Marshall-segélyt, ami azonban nem teljesült. Miután a politikából kiüldözték, Kővágó visszatért polgári hivatásához és mérnökként dolgozott, 1950-ben letartóztatták és koncepciós perben koholt vádak alapján életfogytiglanra ítélték. 1956 őszén szabadult, de nyomban bekapcsolódott a politikai életbe, a Kisgazdapárt főtitkára lett, november 1-jén pedig újra főpolgármester. Egy hónap múlva azonban menekülnie kellett az országból.
   
Kővágó a forradalom ügyét külföldön is képviselte, felszólalt 1957 januárjában az ENSZ vizsgálóbizottsága előtt, majd szervezte az emigráns magyarok életét, emellett dolgozott kutatómérnökként és tanított egyetemeken az Egyesült Államokban. Kővágó József 1996 decemberében hunyt el az Egyesült Államokban, hamvait Budapesten helyezték örök nyugalomra.

(MTI-fidesz.hu)