FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió Nyomtatás
Ablak bezárása
A regionális fejlesztési forrásokból kulturális programokra is kellene költeni
Az európai uniós regionális fejlesztési forrásokból a kultúrára is költeni kellene - ezt szorgalmazta német és osztrák kollégájával együtt Balog Zoltán az Európa Tanács tagállamai kulturális minisztereinek kedden befejeződött moszkvai tanácskozásán.
Létrehozva: 2013. április 17., 08:37

Az emberi erőforrások minisztere az MTI-nek elmondta: felszólalásában arról beszélt, milyen nagy szerepe van a kultúrának a társadalmi felzárkóztatásban, és hogy mennyire fontos a kisebbségek, nemzetiségek kultúrájának megismertetése a többségi nemzettel. A miniszter a magyar példát hozta fel érvelésének alátámasztására az Európa Tanács kulturális minisztereinek moszkvai tanácskozásán, hiszen a magyar iskolákban tavaly szeptember elsejétől tanítják a cigány történelmet és kultúrát. Mint mondta: ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy egyrészt a cigányság is megismerje saját kultúráját, hiszen ha valakinek nincs saját kultúrája, akkor szociálisan sem tud felzárkózni, - illetve a többségi nemzet is megismerje a cigányság kultúráját.
   
Balog Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy ugyanez a problémája a nagy nyugati államoknak a bevándorló népcsoportokkal. Ezekben az országokban egyfajta kulturális elidegenedés zajlik, úgynevezett kulturális gettók jönnek létre. Ezért fontos az oktatás szerepe. A magyar miniszter elmondta, hogy német és osztrák kollégájával azt szorgalmazták, hogy az európai uniós forrásokból, a regionális területfejlesztési programokra szánt pénzekből lehessen a kulturális projektekre is költeni.
   
Balog Zoltán elmondta: a moszkvai tanácskozáson vitát váltott ki Vlagyimir Megyinszkij orosz kulturális miniszter véleménye, hogy Európában megbukott az úgynevezett multikulturalizmus. A vendéglátó ország képviselője azt az álláspontot erősítette, amit Angela Merkel német kancellár mert kimondani először. A magyar politikus szerint az olyan típusú kultúrák, amelyekben nincs integráló erő, nagy nehézségekkel küzdenek Európában. A multikulturalizmus ideológiája ugyanis a kontinens több országában azt eredményezte, hogy úgynevezett kulturális enklávék alakultak ki egymástól elszigetelve, és nem létezik közöttük olyan közvetítő erő, mint a többségi nemzet kultúrája. Második-harmadik generációban úgy nőnek fel bevándorló csoportok Németországban, hogy nem beszélik a német nyelvet - fogalmazott az európai kulturális miniszterek tanácskozásának legérdekesebb témáiról szólva a magyar miniszter.